Aktuality

Vznikl Lesnicko- dřevařský fond: poskytne podporu lesnictví iu dřevařství

Valná hromada Lesnicko - dřevařské komory ČR (Komora) schválila dne 22. října 2020 vznik Lesnocko - dřevařského fondu. Ten je určen ke zvýšení konkurenceschopnosti lesního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu a pro podporu domácího využívání dřeva jako ekologické a obnovitelné suroviny.

číst dále....

SVOL: Na podporu lesního hospodářství bude v roce 2021 potřeba 10 miliard

S ohledem na drtivé dopady probíhající kůrovcové kalamity mimořádného rozsahu na lesy a jejich majitele požádalo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předsedu vlády a ministrini financí, aby při tvorbě rozpočtu na rok 2021 přihlédlo k současné situaci a na podporu lesního hospodářství v resortu MZe vyčlenilo 10 miliard korun.

číst dále....

 

Hajný není lesa pán

Jan Metzl (*1938) je lesník veterán, který mezi stromy strávil téměř celý svůj život. Je autorem knih Lesníkovo proroctví či Cesty k přirozenému lesu, ve kterých rozvíjí myšlenku přírodě blízkého lesního hospodaření, podle něj jediné naděje pro záchranu našich umírajících lesů. 

číst dále.... 

Pes rozpozná stromy napadené kůrovcem (ČT1)

video zde....

Lesy po kůrovci se změní, budou pestřejší

Přemnožený kůrovec a extrémní sucho způsobily v tuzemských lesích katastrofu nevídaných rozměrů. Bezútěšné holiny po kalamitní těžbě jsou dnes i v místech a oblastech, kde to ani renomovaní lesničtí odborníci neočekávali. Kůrovcem je bezprostředně ohroženo 47 procent katastrálních území.

číst dále....

Na lesy zničené kůrovcem lze získat dotaci

Peníze na zmírnění dopadů loňské kůrovcové kalamity mohou získat majitelé nestátních lesů. 

číst dále....

V současné době můžete v lesích narazit na růžově obarvené kmeny smrků. Jsou to tzv. stojící otrávené lapáky, které pomáhají v boji proti šíření kůrovcové kalamity. Těchto stromů se v žádném případě nedotýkejte!!! Jsou ošetřeny insekticidem a výstražným barvivem Scolycid.

Proč je nutné veřejnosti vysvětlovat, co se děje s lesem?

Současná kalamita citelně zasahuje nejen majitele lesů a lesníky, ale i veřejnost, která je zvyklá užívat les k rekreačním účelům. A co když se z místa jejich oblíbených procházek a tajných houbařských míst stane kalamitní holina?

číst dále....

Pandemie koronaviru bude posledním hřebíčkem do rakve našich lesů

Pohled na holiny beze stromů třeba na severní Moravě, Vysočině, Jindřichohradecku, nebo Třebíčsku je k pláči. Stav českých lesů je velmi špatný, místy až kritický. Kůrovci napadají hustě pěstované smrkové plantáže ve velkém. Když dojdou smrky, pustí se do modřínů a borovic.

číst dále....

Nevysázeli stromy, pokuty jsou pro ně výhodnější (Třebíčský deník)

Žďársko - Pražská firma Supreme Store ani po několika výzvách a pokutách nezalesnila pozemky na Žďársku.

číst dále....

ÚHUL a VÚLHM zpracovali Generel obnovy lesních porostů po kalamitě (etapa III)

Ústav pro hospodářskou úpravu lesa Brandýs nad Labem ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. zpracovali Generel obnovy lesních porostů po kalamitě (etapa III). Tento "Generel" navazuje na předchozí etapu II a pokračuje v monitoringu a vyhodnocení situace vzniku kalamitních ploch jako nových obnovních prvků (holin) po aktuálně probíhající kalamitě.

číst dále....

Nejničivější sezona. Požáry připravily za půl roku Austrálii nejméně o pětinu lesů.

Nedávné australské požáry zničily více než pětinu všech lesů na tomto světadílu. Podle vědců jde o globálně bezprecedentní jev, který nastal po více než rok trvajícím suchu. Nyní zkoumají jeho rozsah i příčiny.

číst dále....

Lesem tak lehce neprojdete. "Už nebude takový, jak ho známe. Bude hustý a neprostupný," říká ministr Toman

Státní lesy, které zaujímají skoro půlku území, se promění. Až 40 procent ploch se obnoví přirozeně, budou tak méně prostupné.

číst dále....

Jak poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše?

Video od NEKRMBROUKA.CZ je zde....

Kůrovcová kalamita a budoucnost dřevních paliv. Jak se obejdeme bez smrku?

Důležitý kongres českých výrobců dřevních paliv a dalších příbuzných oborů se konal ve čtvrtek 24. října 2019 v obci Klášter Hradiště nad Jizerou ( okres Mladá Boleslav). Výrobci dřevních paliv řešili, jak reagovat na aktuální přebytek smrkového dřeva v českých lesích a jak se naopak v budoucnu obejít bez smrku.

číst dále....

V Česku zůstane sedm milionů kubíků mrtvého dřeva, které nikdo nechce

Po řádění kůrovce nezůstávají v Česku jen tisíce hektarů holin, ale také miliony mrtvých stromů, které nikdo nezpracovává. Usychající dřevo nemá kdo zpracovat a nikdo o něj nestojí.

číst dále....

Psi hledají stromy napadené kůrovcem video zde...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14.11.2019 prezident Miloš Zeman, informoval o tom Hrad. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.

číst dále.... 

Kůrovec ničí městské kasy, lesy už městům peníze nevydělávají, ale berou

Kůrovcová kalamita ještě v plné síle nezasáhla Pardubický kraj a už je jasné, že masivní odumírání lesů bude znamenat pro rozpočty některých měst pohromu. Místo aby jim lesy peníze vynášely, budou jim prostředky odsávat.

číst dále....

Těžba na Vysočině stoupá, kalamita potrvá i příští rok

Těžba dřeva v lesích Vysočiny stoupá. Lesy ČR v kraji do konce září zpracovaly 1,7 milionu metrů krychlových dřeva, v meziročním porovnání trojnásobek, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová. Dodala, že dalších 740 000 metrů krychlových dřeva je ve státních lesích potřeba zpracovat. Lesníci očekávají, že kůrovcová kalamita bude v kraji pokračovat i příští rok.

číst dále....

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna 

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa.

Nejasná zpráva o konci tradičního českého lesa (National Geographic Česko)

O GLOBÁLNÍM OTEPLOVÁNÍ se píše denně, i my v tomto čísle věnujeme hned dva materiály tomu, jak roztává Arktida a jaké problémy to může přinést do budoucna. Že klimatická změna probíhá i v našich zeměpisných šířkách, si zřejmě stačil povšimnout každý. Nejsem si ale jistý, jestli si každý stačil povšimnout toho, co se děje v českém lese.

číst dále ....

Lesy umírají. Česko zažívá největší kalamitu v historii. Kůrovec už se pustil i do borovic a modřínů.

číst dále...

Skrytá kalamita. V potížích bude šlechta, říkají lesníci

Česko kvůli kůrovci možná čekají pozemkové změny. Někteří vlastníci lesních hospodářství už začínají mít existenční problémy.

číst dále....

Petr Holub: Rozhodující bitva s kůrovcem

Zprávy o kůrovci problesknou čas od času, podle toho, jaká se nabídne příležitost. V uplynulém týdnu vláda schválila dvě miliardy na podporu výsadby lesa pro nestátní instituce a veřejná debata na to reagovala pokřikem a nebezpečných změnách klimatu a o nevhodné skladbě českých lesů.

číst dále...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče.

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů. Považují to za obrovský problém s nedozírnými následky do budoucna.

číst dále....

Na kůrovce se chystáme od 90. let, proto máme lesy odolnější. Ty české doplácí na orientaci na zisk, říká saský expert

Před změnou klimatu a nebezpečím kůrovcových kalamit varoval Dirk-Roger Eisenhauer z výzkumného střediska Saských státních lesů už v devadesátých letech.

číst dále....

100 let od devastace lesů bekyní mniškou ČT1

video zde...

Kůrovec ničí lesy i na Domažlicku

Domažlicko - Kůrovec napadá a devastuje stromy po celé České republice a nevyhnul se ani lesním porostům v našem okrese. Nejvíce napadené lesy jsou na severní a střední Moravě, v kraji Vysočina a v Jihočeském kraji. 

číst dále....

Půdu na holinách bude chránit bříza. První výsev se podařil (MF Dnes)

Podobnou metodu zatím nikdo nezkusil. Na dvě desítky dobrovolníků z celé republiky se loni v létě sjeli do Města Albrechtic, aby na holinách po kůrovcové těžbě tamních městských lesů vyseli břízu.

číst dále....

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Výše kalamitního základu pro letošní rok a reálná použitelnost odchytových zařízení bude více než kdy v minulosti klást důraz na včasné vyhledávání napadených stomů. Stejně jako u odchytových zařízení i zde existují oba poly názorů.

číst dále....

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Sezona altivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu.

číst dále....

ANALÝZA: Příčiny kalamity v českých lesích

V České republice se nachází lesní pozemky na na přibližně 34 % z celkové výměry, tedy na cca 2.660.000 h. Výměra lesních pozemků se každoročně o stovky hektarů zvyšuje následkem zalesňování nevyužívaných zemědělských pozemků.

číst dále....

Sněmovna podpořila návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatřený by měla okamžitou platnost, projednávána by byla následně.

číst dále...

Lesy ČR hlásí po vichřici škody za půl miliardy. Eberhard poškodil dva miliony kubíků dřeva

Vichřice Eberhard poškodila po celém Česku na dva miliony kůbíků dřevin. Odhaduje to ministerstvo zemědělství. Jen samotné Lesy ČR vyčíslily škody po vichřici na půl miliardy korun. 

číst dále....

Vojenské lesy spustily největší zalesňovací akci v historii podniku: vysadí 15 milionů listnatých dřevin

Vojenské lesy a statky (VLS) spustily minulý týden největší zalesňovací akci v 90tileté historii podniku. Během jara a podzimu, kdy jsou podmínky pro sázení nejideálnější, zasadí lesníci VLS přes 23 milionů sazenic, dvě třetiny z toho budou tvořit listnaté dřeviny, dále pak borovice a jedle.

číst dále....

Lesníci vydali Lesnickou výzvu, připojit se můžete i vy

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné kůrovcové kalamity, způsobené primárně následky extrémního sucha a nadprůměrných teplot.

číst dále....

Dříví je laciné, lesníci varují, že nebudou mít na zalesňování

Cena kulatiny klesla pod 1000 korun za metr krychlový, u vlákninového dřeva na 500 - 550 korun. Výrobní náklady ale stouply a pohybují se kolem 450 Kč na metr krychlový vytěženého dříví. Kdo nemá dlouhodobé smlouvy, dříví neprodá. Lesnickým podnikům hrozí, že nebudou mít peníze na zalesňování.

číst dále....

Plán změnit české lesy způsobil problém. Ze školek zmizely listnáče

Už po prvních týdnech roku se ukázalo, že není na trhu dost sazenic. Nová zalesňovací vyhláška, která začala platit začátkem letošního roku a má na řadě míst změnit české lesy, přinesla hned z kraje problém.

číst dále....

Vláda posoudí novelu, která zrychlí výkon správy lesů

Praha - ministerstvo zemědělství, obce s rozšířenou působností a kraje budou moci rychleji vydávat opatření obecné povahy, jako je zákaz vstupu do lesů nebo opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou. Platit bude okamžitě, projednávat se budou později, uvádí novela lesního zákona, kterou se v pondělí bude zabývat vláda.

číst dále....

Okolí přehrady na Želivce lemují lesy napadené kůrovcem. Těžba je pro obce drahá

Kůrovec zasáhl desítky hektarů lesů v okolí vodního díla Želivka - Švihov. Povodí Vltavy označuje stav za kalamitu. Vyzývá tedy k urychlenému kácení a obnově porostů.

číst dále....

Silný vítr lámal stromy zatížené sněhem, kalamita pomůže šíření kůrovce

Další ránu dostali lesníci dlouhodobě bujující s kůrovcem. Když se minulé pondělí do stromů s přimrzlým těžkým sněhem na větvích opřel silný vítr, lámaly se hlavně vršky stromů. Proto odborníci mluví o vrcholkové nebo vrškové kalamitě. Lesníci se nyní obávají, že se na jaře do polámaných stromů pustí lýkožrout.

číst dále....

S návratem původního druhu smrku do hor pomáhají vědci

Na 366 tun plodů z dubů, buků nebo jilmů a šišek ze smrků, jedlí či borovic určených pro další výsadbu v loňském roce sesbíral ve svých lesích státní podnik Lesy ČR. 

číst dále....

Do jara z lesů musí zmizet stromy s kůrovcem (Žďárský deník)

Žďár nad Sázavou - Do konce března, případně května jsou povinni, vlastníci lesů ze svých porostů odstranit "kůrovcové dříví". Jejich stav si mohou ověřit v součinnosti s odborným lesním hospodářem.

číst dále....

M. Toman: Kůrovec je jednou z priorit pro rok 2019

Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s kůrovcem.Toman to uvedl v rozhovoru pro ČTK.

číst dále....

Nová vyhláška má omezit výsadbu smrků. Zdaleka nestačí, oponují ekologové

Ministerstvo zemědělství schválilo vyhlášku...číst dále...

Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška o zpracování OPRL a vymezení HZ

Vyhláška ministerstva zemědělství (MZe), která navrhuje omezit pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty, dnes vychází ve sbírce zákonů.

číst dále....

Kůrovcová mapa - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz , určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde lze předpokládat šíření kůrovců do okolních porostů.

číst dále....

Inspekce odhalila fatální systémové selhání státu při řešení kůrovcové kalamity, Piráti chtějí skandál řešit ve sněmovně

Piráti získali dokument s výsledky rozsáhlé kontroly České inspekce životního prostředí (dále ČIŽP) provedené ve státním podniku Lesy ČR

číst dále....

Kůrovec decimuje i církevní lesy. Obnova stojí stamiliony

Kůrovec se nevyhnul ani lesům v majetku katolické církve, jež hospodaří na více než 150 tisících hektarů. Lesní správu má každé biskupství, někde hospodaří i farnosti a řeholníci. Loni církev do obnovy lesů investovala 526 milionů korun, čtyřikrát více než dříve.

číst dále....

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

Stromy na Jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy cíleně, ale musejí se zbavovat v první řadě odumírajících stromů, na kterých prodělávají.

číst dále....

 

Jan Zeman: Bezprecedentní kůrovcová kalamita v našich smrkových lesích nespadla z nebe 

Základem ekologické stability krajiny na souši byl kromě vodních toků, vodních ploch a mokřadů odjakživa les. Problém je, že člověk ho intenzivně kácel s cílem získat zemědělskou půdu i dřevo pro otop, nábytek, obydlí, lodě atd.

číst dále....

Letošní kůrovcová kalamita je nejhorší v historii, má zasáhnout 12 až 15 milionů kubíků dřeva

"Nejhorší situace je na severní Moravě, ve Slezsku, zhoršuje se situace na Vysočině a v jihozápadních Čechách" řekl pro Český rozhlas Plus náměstek ředitele pro výzkum ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti Petr Zahradník. Kůrovec podle něj letos napadne až 15 milionů kubíků dřeva, vloni to bylo zhruba šest milionů.

číst dále....

Kůrovec je horší než vichr

Letošní kůrovcová kalamita a další škody způsobené suchem mají podle lesníků na Vysočině mnohem horší dopad na hospodaření v lesích než loňská vichřice Herwart. Dřevo z polomů se dalo celkem dobře prodat, zatímco letos kvůli velkému přetlaku na trhu jeho ceny padají a těžko se hledá odbyt. Podle předpokladu správců lesů bude situace ještě dramatičtější příští rok.

číst dále....

Les budoucnosti u Chrasti se vysadí sám, odolá suchu i kůrovci

Na kraji lesa nedaleko Chrasti stojí smrky a pár jedlí, které mají kolem sebe až trochu nezvykle mnoho prostoru. Právě zde za oplocením vyrůstá les budoucnosti. Takový, který by měl na rozdíl od dnešních smrkových monokultur v nížinách přežít. 

číst dále....

Horkovzdušné ošetření smrkové kulatiny napadené kůrovcem

Poškození smrkových porostů kůrovci dosáhlo v roce 2018 kalamitního stavu nejméně ve třecha krajích České republiky. Od roku 2015 bylo vytěženo zhruba 11,5 mil. m3 tzv. kůrovcového dříví. Vzhledem k masivnímu rozšíření těchto škůdců v kombinaci s extrémním suchem lze očekávat další zhoršování tohoto stavu.

číst dále...

Sbírejte žaludy! Lesníci vysadí na holiny duby (Mladá fronta DNES)

Lesní správa v Třebíči přišla se zajímavým nápadem. Oslovila veřejnost a dobrovolné organizace, aby se na vybraných lokalitách na Třebíčsku pustili do sběru žaludů. Z těchto plodů pak lesníci vypěstují malé semenáčky, které za rok vysadí na holiny, jež zbyly po stromech napadených kůrovcem.

číst dále....

Lesní žně. Za 6,6 miliardy

Češi jsou národem houbařů. Houby sbírá 67 procent lidí. V českých lesích pomalu končí horečka jménem houbařská sezona. Období, v němž si sběrači přinesou z lesů plody v součtu za miliardy korun.

číst dále....

České lesy se v současnosti postupně mění, podíl na tom má i kůrovec a změny klimatu

Charakter českých lesů se mění, mírně se zvyšuje i podíl listnatých dřevin. Nejvyšší objem těžby dřeva se přesunul do jiných regionů. V letech 2016 až 2017 se ho nejvíce vytěžilo v krajích Olomouckém a Moravskoslezském kvůli kůrovcové kalamitě.

číst dále....

Situace nestátních vlastníků lesů je kritická, o pomoc žádají Pavla Teličku

Soukromí vlastníci lesů žádají o pomoc při řešení kůrovcové kalamity místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku. Český stát podle nich nejedná dostatečně rychle při žádání Evropské komise o podporu, která by kompenzovala výpadky za prodej dřeva.

číst dále....

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou asanaci kůrovcového dríví a obnovu lesa, k tomu se přidaly zvýšené náklady na asanaci, škody ve školkách či při zalesnění. Členové CZECH FOREST think tanku (CFTT) odhadují škody způsobené suchem a kůrovcovou kalamitou v roce 2018 na více než 12 miliard korun.

číst dále....

Kvůli kůrovci už z lesů zmizel milion kubíků dřeva, sazenic je nedostatek

Masivní těžba napadených smrků a vysazování nových stromků na holinách, které však decimuje sucho. Tak dnes vypadá situace v lesích v Olomouckém kraji, které čelí kůrovcové katastrofě. Za osm letošních měsíců vytěžili majitelé a správci lesů v regionu přes milion kubíků dřeva, další statisíce ještě vykácejí do konce roku.

číst dále....

Jaké jsou ceny dřeva na trhu?

Rozhovor s hlavním ekonomem společnosti Cyrrus Lukášem Kovandou o vysokých cenách dřeva před topnou sezonou.

odkaz na audio zde...délka záznamu 6:20

"Zalešnovací vyhláška" fandí smrkům. Podle ekologů tak prohráváme boj proti kůrovci

Minule sežral Šumavu, teď ničí Jeseníky a Beskydy a míří na Vysočinu. S kůrovcem se sice bojuje už desítky let, ale vždy, když se podaří napravit následky jedné kalamity, přijde další. Ty nynější je podle úřadů vůbec největší. 

číst dále....

Ministr zemědělství Toman se vyjádřil ke kalamitní situaci na Vysočině

Kalamitní situaci s kůrovcem na Vysočině považuje ministr zemědělství Miroslav Toman za vážnou. Uvedl to ve čtvrtek 6. září v Jihlavě při jednání s hejtmanem Vysočiny Jiřím Běhounkem a zástupci lesnického sektoru. Podle ministra Tomana MZe k situaci přistupuje s plnou vážností a realizuje řadu kroků, které ji pomohou zvládnout.

číst dále....

Jeho předchůdce odvolali kvůli kůrovci. "Musíme začít budovat odolnější porosty" říká nový šéf českých lesů

Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) v pondělí odpoledne uvedl do funkce nového ředitele státního podniku Lesy České republiky. Je jím sedmačtyřicetiletý Josef Vojáček, který doposud působil jako ředitel Vojenských lesů a statků.

číst dále....

Babiš: Stát dříve podcenil boj s kůrovcem, utlumení následků potrvá až 20 let

Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že stát v minulosti podcenil boj s kůrovcem. Utlumení následků kalamity, kdy škodlivý brouk v posledních měsících napadá dřevo v lesích, podle předsedy potrvá 15 - 20 let. Kůrovec v českých lesích gradoval především loni a letos, což ovlivnilo teplé a suché počasí.

číst dále....

SVOL žádá kvůli kůrovcové kalamitě o podporu stát

Lesy potřebují nutně pomoc státu kvůli dopadu kůrovcové kalamity umocněné suchem, uvedlo ve svém prohlášení Sdružení vlastníků obecných a soukromých lesů v ČR (SVOL). To chce na ministerstvu zemědělství vyjednat kompenzace, stát by jim podle nich měl pomoci i s vývozem dřeva do vzdálenějších zemí.

číst dále....

Kůrovec mění tvář Vysočiny, lesy hynou (Právo)

Situace ve zdejší porostech s historickou převahou smrků začala být kritická, kraj Vysočina už ji začal řešit na úrovni kalamitního štábu. Podle ředitele jihlavské expozitury s.p. Lesy ČR Jana Sováka je kritická i prognóza.

číst dále.... 

Podívejte se: Místo lesů jen pláně. Kůrovec na roky mění tvář Jeseníků

Kvůli počasí se letos zřejmě bude kůrovec rojit třikrát, vývoj je rychlejší oproti normálu o dva až tři týdny. Z jedné samičky se od začátku jara může vylíhnout až třicet tisíc brouků.

číst dále....

Kůrovec hýbe s cenou dřeva! Zásobte se na zimu už teď

Pustošení lesů kůrovcem se promítlo už i do cen dřeva. Kalamitní dříví, které lesníci musí kvůli škůdci těžit ve velkém, zlevňuje. Někde až o polovinu. Prodejci ho mají přebytek a v některých skladech na něj už ani nemají místo. Nouze je naopak o kvalitní nepoškozené dřevo, ze kterého se vyrábí například nábytek. Takové dřevo teď výrazně zdražuje.

číst dále....

Borovice lesní trpí suchem, trápí je vysoké teploty i škůdci.

Nejen smrky trpí suchem a různými škůdci, kteří si libují ve vysokých teplotách. To samé trápí i naši druhou nejvýznamnější hospodářskou jehličnatou dřevinu - borovici lesní.

číst dále....

Pokuta za kůrovce: 3,5 milionu

Nálet kůrovce do českých lesů už stál místo ředitele Lesů ČR Daniela Szoráda. Teď za něj státní podnik dostane ještě pokutu.

číst dále....

Na mnoha místech republiky jsou vyhlašována protipožární opatření v lesích

Dlouhotrvající sucho v Česku podle meteorologů potrvá dál. Tento týden vystoupá rtuť až na 35 stupňů Celsia, ačkoli se místy budou i po víkendu objevovat bouřky. 

číst dále....

Vlastník lesa by se neměl při zvládání kůrovcové kalamity zadlužit

Současná kůrovcová kalamita zasáhla lesy na velké rozloze naší republiky. Velké problémy s kůrovcem řeší nestátní vlastníci, kteří v souhrnu hospodaří na 1,1 mil. hektarů lesa.

číst dále....

Hrozí, že se vylíhne i čtvrtá generace kůrovce. Zasedal kalamitní štáb.

Kvůli obavě z líhnutí letošní třetí a dokonce i čtvrté generace kůrovce a hrozící katastrofě v již nyní zdevastovaných lesích svolal hejtman Olomouckého kraje kalamitní štáb. 

číst dále....

Chybí lesní dělníci i místa na skládkování kůrovcového dřeva. Kraj svolal kalamitní štáb.

V Olomouckém kraji chybějí dělníci na zpracování dřeva napadeného kůrovcem i místa na skládkování vytěžených kmenů. Vyplývá to z jednání kalamitního štábu, který hejtmanství kvůli šíření kůrovce svolalo. Vedení kraje chce o pomoc požádat stát.

číst dále....

Státní lesy dostanou pokutu. Miliony mají zaplatit kvůli podcenění kůrovcové kalamity

Státní podnik Lesy ČR dostane kvůli kůrovci několikamilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí. Zjistili to Hospodářské noviny. Podle inspekce firma podcenila kalamitu v lesích na severní Moravě a pozdě začala s kácením zasažených stromů. Konkrétní rozhodnutí úřad oznámí do konce července.

číst dále....

Na kůrovce vzlétly drony s kamerami

Při vyhledávání stromů napadených kůrovcem musí lesníci zkontrolovat doslova každý strom. A v tom by jim mohly pomoci drony vybavené multispektrálními kamerami, které se již od dubna testují.

číst dále....

Lesníci: Prvotní příčinou kalamity nejsou brouci, ale člověk

Od města k městu jezdí lesníci a vysvětlují lidem, proč musejí kácet miliony stromů, a že za to nemůže jen nyní nejcitovanější brouk, kůrovec.

číst dále....

Zničí kůrovec zcela české lesy? Víme, co jej zastaví, říká lesník (seznamzpravy.cz)

České lesy poničené kůrovcem dostaly letos další ránu. Uškodilo jim extremně suché a teplé jaro, které zkomplikovalo mimo jiné i výsadbu sazenic.

číst dále....

Vlastníci lesů neví, podle jakých pravidel budou na podzim zalesňovat

Vlastníci lesů se obávají o osud právní normy, která jim měla poskytnout odborná doporučení pro zalesňování a obnovu lesů. Po více než dvaceti letech by se mohly modernizovat způsoby obnovy lesů. Uvádí to ve svém vyjádření zástupci SVOL.

číst dále....

Hnutí DUHA předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13.6. předali úřadu vlády. Akci pořádalo Hnutí Duha, podpořili ji ale i například akademici sdružení v Platformě pro krajinu.

číst dále ....

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. 

číst dále ....

Kůrovcové info

Kůrovcové info mapuje průběh rojení v různých podmínkách téměř ve všech okresech a v mnoha nadmořských výškách už třetí sezonu. Stále se ovšem snažíme pracovat na dalším využívání získaných dat.

více na webu www.kurovcoveinfo.cz 

Krizový stav kvůli kůrovci nebude, posílí se odvozy dřeva z lesů

Krizový stav se kvůli kůrovci zatím vyhlašovate nebude, řekli po včerejším meziresortním jednání ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

číst dále ....

Kůrovec tlačí dolů cenu dřeva a půjde ještě níž,

prodělají všichni, říká šéf největších soukromých lesů číst dále....

Pohled z letadla odhalil, v čem je skryté nebezpečí největší lesní kalamity

číst dále....

Sucho a kůrovec ničí Beskydy (5plus2)

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM / Uschlé stromy, mýtiny, které ještě voní vytěženým dřevem a neutuchající hluk těžké techniky. Beskydské lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm jsou v centru kůrovcové kalamity. Přemnožený škůdce ale ukazuje na mnohem větší problém.

číst dále....

Kůrovec řádí i v lesích Klatovska, problémy čeká i šumavský park (Klatovský deník)

Oproti loňsku jsou na tom s kůrovcem lépe v Nýrsku, první nápor zvládli. Ještě více problémů než v předchozích letech mají na Klatovsku, podobně jako ve zbytku republiky, majitelé lesů s lykožroutem smrkovým. Hlavním problémem je teplo a sucho, které vývoji kůrovce napomáhá.

číst dále....

ČLS: ke zvládnutí kalamity jsou nutné systémové změny

Členové republikového výboru České lesnické společnosti vítají informaci o tom, že budou na úrovni vlády učiněna opatření, která maji napomoci řešení kalamitní situace spojené s chřadnutím jehličnatých porostů. K rychlému zvládnutí kalamit velkého rozsahu podle ČLS výrazně napomáhají systémové změny a mimořádná opatření.

číst dále....

Ministr Milek: Bez vyhlášení nouzového stavu se neobejdeme

Zvládnutí současné kalamitní situace v lesích je nereálné bez vyhlášení nouzového stavu a bez intenzivní meziresortní spolupráce. Uvedl to ministr zemědělství Jiří Milek na jednání ke krizové situaci v lesích dne 15.5.2018

číst dále....

Pozvánka na veletrh INTERFOREST 2018

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července v Mnichově.

číst dále....

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů

Návrh vyhlášky vymezuje doporučené způsoby hospodaření a vhodnou druhovou skladbu dřevin pro konkrétní lesní stanoviště s ohledem na probíhající klimatické změny.

číst dále....

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

číst dále....

V lesích je největší spoušť za 200 let. Je čas přestat se smrky. 

Musí se změnit pravidla bez ohledu na dřevaře a myslivce, míní lesník Milan Košulič. Suché a horké roky daly do pohybu největší změny, jaké návštěvníci lesa pamatují.

číst dále....

Boj s kůrovcem podle současných pravidel: Žádný dospělý smrk.

Ministerstvo zemědělství chce v důsledku kůrovcové kalamity století lesníkům více uvolnit ruce a proto by v českých lesích měla začít panovat nová pravidla. 

číst dále....

Gang nelegálně vytěžil dřevo z několika lesů na Vysočině.

Lukrativní obchod se dřevem vynáší překupníkům miliony. Vysočina je terčem zájmu zlodějů hlavně díky kvalitnímu dříví.

číst dále ....

Stáhněte si Kalendář ochrany lesa pro rok 2018

kalendář je ke stažení na webu silvarium.cz

TOPlist