Aktuality

Hnutí DUHA předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13.6. předali úřadu vlády. Akci pořádalo Hnutí Duha, podpořili ji ale i například akademici sdružení v Platformě pro krajinu.

čti dále ....

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. 

číst dále ....

Kůrovcové info

Kůrovcové info mapuje průběh rojení v různých podmínkách téměř ve všech okresech a v mnoha nadmořských výškách už třetí sezonu. Stále se ovšem snažíme pracovat na dalším využívání získaných dat.

více na webu www.kurovcoveinfo.cz 

Krizový stav kvůli kůrovci nebude, posílí se odvozy dřeva z lesů

Krizový stav se kvůli kůrovci zatím vyhlašovate nebude, řekli po včerejším meziresortním jednání ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

číst dále ....

Kůrovec tlačí dolů cenu dřeva a půjde ještě níž,

prodělají všichni, říká šéf největších soukromých lesů číst dále....

Pohled z letadla odhalil, v čem je skryté nebezpečí největší lesní kalamity

číst dále....

Sucho a kůrovec ničí Beskydy (5plus2)

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM / Uschlé stromy, mýtiny, které ještě voní vytěženým dřevem a neutuchající hluk těžké techniky. Beskydské lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm jsou v centru kůrovcové kalamity. Přemnožený škůdce ale ukazuje na mnohem větší problém.

číst dále....

Kůrovec řádí i v lesích Klatovska, problémy čeká i šumavský park (Klatovský deník)

Oproti loňsku jsou na tom s kůrovcem lépe v Nýrsku, první nápor zvládli. Ještě více problémů než v předchozích letech mají na Klatovsku, podobně jako ve zbytku republiky, majitelé lesů s lykožroutem smrkovým. Hlavním problémem je teplo a sucho, které vývoji kůrovce napomáhá.

číst dále....

ČLS: ke zvládnutí kalamity jsou nutné systémové změny

Členové republikového výboru České lesnické společnosti vítají informaci o tom, že budou na úrovni vlády učiněna opatření, která maji napomoci řešení kalamitní situace spojené s chřadnutím jehličnatých porostů. K rychlému zvládnutí kalamit velkého rozsahu podle ČLS výrazně napomáhají systémové změny a mimořádná opatření.

číst dále....

Ministr Milek: Bez vyhlášení nouzového stavu se neobejdeme

Zvládnutí současné kalamitní situace v lesích je nereálné bez vyhlášení nouzového stavu a bez intenzivní meziresortní spolupráce. Uvedl to ministr zemědělství Jiří Milek na jednání ke krizové situaci v lesích dne 15.5.2018

číst dále....

Pozvánka na veletrh INTERFOREST 2018

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července v Mnichově.

číst dále....

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů

Návrh vyhlášky vymezuje doporučené způsoby hospodaření a vhodnou druhovou skladbu dřevin pro konkrétní lesní stanoviště s ohledem na probíhající klimatické změny.

číst dále....

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

čti dále....

V lesích je největší spoušť za 200 let. Je čas přestat se smrky. 

Musí se změnit pravidla bez ohledu na dřevaře a myslivce, míní lesník Milan Košulič. Suché a horké roky daly do pohybu největší změny, jaké návštěvníci lesa pamatují.

číst dále....

Boj s kůrovcem podle současných pravidel: Žádný dospělý smrk.

Ministerstvo zemědělství chce v důsledku kůrovcové kalamity století lesníkům více uvolnit ruce a proto by v českých lesích měla začít panovat nová pravidla. 

číst dále....

Stáhněte si Kalendář ochrany lesa pro rok 2018

kalendář je ke stažení na webu silvarium.cz

TOPlist