Aktuality

Podívejte se: Místo lesů jen pláně. Kůrovec na roky mění tvář Jeseníků

Kvůli počasí se letos zřejmě bude kůrovec rojit třikrát, vývoj je rychlejší oproti normálu o dva až tři týdny. Z jedné samičky se od začátku jara může vylíhnout až třicet tisíc brouků.

číst dále....

Borovice lesní trpí suchem, trápí je vysoké teploty i škůdci.

Nejen smrky trpí suchem a různými škůdci, kteří si libují ve vysokých teplotách. To samé trápí i naši druhou nejvýznamnější hospodářskou jehličnatou dřevinu - borovici lesní.

číst dále....

Pokuta za kůrovce: 3,5 milionu

Nálet kůrovce do českých lesů už stál místo ředitele Lesů ČR Daniela Szoráda. Teď za něj státní podnik dostane ještě pokutu.

číst dále....

Na mnoha místech republiky jsou vyhlašována protipožární opatření v lesích

Dlouhotrvající sucho v Česku podle meteorologů potrvá dál. Tento týden vystoupá rtuť až na 35 stupňů Celsia, ačkoli se místy budou i po víkendu objevovat bouřky. 

číst dále....

Vlastník lesa by se neměl při zvládání kůrovcové kalamity zadlužit

Současná kůrovcová kalamita zasáhla lesy na velké rozloze naší republiky. Velké problémy s kůrovcem řeší nestátní vlastníci, kteří v souhrnu hospodaří na 1,1 mil. hektarů lesa.

číst dále....

Hrozí, že se vylíhne i čtvrtá generace kůrovce. Zasedal kalamitní štáb.

Kvůli obavě z líhnutí letošní třetí a dokonce i čtvrté generace kůrovce a hrozící katastrofě v již nyní zdevastovaných lesích svolal hejtman Olomouckého kraje kalamitní štáb. 

číst dále....

Chybí lesní dělníci i místa na skládkování kůrovcového dřeva. Kraj svolal kalamitní štáb.

V Olomouckém kraji chybějí dělníci na zpracování dřeva napadeného kůrovcem i místa na skládkování vytěžených kmenů. Vyplývá to z jednání kalamitního štábu, který hejtmanství kvůli šíření kůrovce svolalo. Vedení kraje chce o pomoc požádat stát.

číst dále....

Státní lesy dostanou pokutu. Miliony mají zaplatit kvůli podcenění kůrovcové kalamity

Státní podnik Lesy ČR dostane kvůli kůrovci několikamilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí. Zjistili to Hospodářské noviny. Podle inspekce firma podcenila kalamitu v lesích na severní Moravě a pozdě začala s kácením zasažených stromů. Konkrétní rozhodnutí úřad oznámí do konce července.

číst dále....

Na kůrovce vzlétly drony s kamerami

Při vyhledávání stromů napadených kůrovcem musí lesníci zkontrolovat doslova každý strom. A v tom by jim mohly pomoci drony vybavené multispektrálními kamerami, které se již od dubna testují.

číst dále....

Lesníci: Prvotní příčinou kalamity nejsou brouci, ale člověk

Od města k městu jezdí lesníci a vysvětlují lidem, proč musejí kácet miliony stromů, a že za to nemůže jen nyní nejcitovanější brouk, kůrovec.

číst dále....

Zničí kůrovec zcela české lesy? Víme, co jej zastaví, říká lesník (seznamzpravy.cz)

České lesy poničené kůrovcem dostaly letos další ránu. Uškodilo jim extremně suché a teplé jaro, které zkomplikovalo mimo jiné i výsadbu sazenic.

číst dále....

Vlastníci lesů neví, podle jakých pravidel budou na podzim zalesňovat

Vlastníci lesů se obávají o osud právní normy, která jim měla poskytnout odborná doporučení pro zalesňování a obnovu lesů. Po více než dvaceti letech by se mohly modernizovat způsoby obnovy lesů. Uvádí to ve svém vyjádření zástupci SVOL.

číst dále....

Hnutí DUHA předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13.6. předali úřadu vlády. Akci pořádalo Hnutí Duha, podpořili ji ale i například akademici sdružení v Platformě pro krajinu.

číst dále ....

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. 

číst dále ....

Kůrovcové info

Kůrovcové info mapuje průběh rojení v různých podmínkách téměř ve všech okresech a v mnoha nadmořských výškách už třetí sezonu. Stále se ovšem snažíme pracovat na dalším využívání získaných dat.

více na webu www.kurovcoveinfo.cz 

Krizový stav kvůli kůrovci nebude, posílí se odvozy dřeva z lesů

Krizový stav se kvůli kůrovci zatím vyhlašovate nebude, řekli po včerejším meziresortním jednání ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

číst dále ....

Kůrovec tlačí dolů cenu dřeva a půjde ještě níž,

prodělají všichni, říká šéf největších soukromých lesů číst dále....

Pohled z letadla odhalil, v čem je skryté nebezpečí největší lesní kalamity

číst dále....

Sucho a kůrovec ničí Beskydy (5plus2)

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM / Uschlé stromy, mýtiny, které ještě voní vytěženým dřevem a neutuchající hluk těžké techniky. Beskydské lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm jsou v centru kůrovcové kalamity. Přemnožený škůdce ale ukazuje na mnohem větší problém.

číst dále....

Kůrovec řádí i v lesích Klatovska, problémy čeká i šumavský park (Klatovský deník)

Oproti loňsku jsou na tom s kůrovcem lépe v Nýrsku, první nápor zvládli. Ještě více problémů než v předchozích letech mají na Klatovsku, podobně jako ve zbytku republiky, majitelé lesů s lykožroutem smrkovým. Hlavním problémem je teplo a sucho, které vývoji kůrovce napomáhá.

číst dále....

ČLS: ke zvládnutí kalamity jsou nutné systémové změny

Členové republikového výboru České lesnické společnosti vítají informaci o tom, že budou na úrovni vlády učiněna opatření, která maji napomoci řešení kalamitní situace spojené s chřadnutím jehličnatých porostů. K rychlému zvládnutí kalamit velkého rozsahu podle ČLS výrazně napomáhají systémové změny a mimořádná opatření.

číst dále....

Ministr Milek: Bez vyhlášení nouzového stavu se neobejdeme

Zvládnutí současné kalamitní situace v lesích je nereálné bez vyhlášení nouzového stavu a bez intenzivní meziresortní spolupráce. Uvedl to ministr zemědělství Jiří Milek na jednání ke krizové situaci v lesích dne 15.5.2018

číst dále....

Pozvánka na veletrh INTERFOREST 2018

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července v Mnichově.

číst dále....

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů

Návrh vyhlášky vymezuje doporučené způsoby hospodaření a vhodnou druhovou skladbu dřevin pro konkrétní lesní stanoviště s ohledem na probíhající klimatické změny.

číst dále....

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

číst dále....

V lesích je největší spoušť za 200 let. Je čas přestat se smrky. 

Musí se změnit pravidla bez ohledu na dřevaře a myslivce, míní lesník Milan Košulič. Suché a horké roky daly do pohybu největší změny, jaké návštěvníci lesa pamatují.

číst dále....

Boj s kůrovcem podle současných pravidel: Žádný dospělý smrk.

Ministerstvo zemědělství chce v důsledku kůrovcové kalamity století lesníkům více uvolnit ruce a proto by v českých lesích měla začít panovat nová pravidla. 

číst dále....

Gang nelegálně vytěžil dřevo z několika lesů na Vysočině.

Lukrativní obchod se dřevem vynáší překupníkům miliony. Vysočina je terčem zájmu zlodějů hlavně díky kvalitnímu dříví.

číst dále ....

Stáhněte si Kalendář ochrany lesa pro rok 2018

kalendář je ke stažení na webu silvarium.cz

TOPlist