Aktuality

 

Zachování starých hospodářských lesů podporuje biodiverzitu lesních organismů ve střední Evropě

Mezi hlavní příčiny úbytku druhové diverzity lesních organismů ve střední Evropě patří nedostatek lesních stanovišť, které nebyly ovlivněny hospodářskou činností člověka a vzájemná izolace zachovalých stanovišť na krajinné úrovni. Vědci z Katedry ekologie lesa Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Botanického ústavu Akademie věd ČR se ve svém výzkumu zabývali vlivem vlastností nejzachovalejších lesních stanovišť a jejich krajinného kontextu v rámci ČR na druhovou rozmanitost a zastoupení lišejníků rostoucích na živých i mrtvých stromech, jakožto příhodné modelové skupiny organismů reprezentující lesní biodiverzitu.

číst dále....

Jaroslav Šebek a Dušan Utinek: Přemýšlení o myslivosti

Mediálním prostorem a různými jednáními znovu bzučí ujištění o potřebě novely zákona o myslivosti. Pan ministr Výborný se dokonce nechal slyšet, že její text půjde na podzim do sněmovny, což by jí dávalo pravděpodobnost, že bude projednaná do konce roku a tudíž opravdu dojde ke změně. Cokoliv se nevyřeší do konce tohoto roku, tak v příštím volebním roce už nemá moc šancí na projednání, neboť se budou řešit buďto důchody, anebo kdo za co může. Na život mediálně nezajímavých občanů nedojde.

číst dále....

Lesy ČR připravují v Krušných horách zvěřinové výrobky. Ročně plánují zpracovat 100 tun masa

Klobásy, salámy, tlačenky a další dobroty ze zvěřinového masa nově připravují Lesy České republiky pro potenciální zákazníky ve středisku pro zpracování zvěřiny a výrobu masných výrobků, které státní podnik vybudoval v obci Klíny v Krušných horách na Mostecku.

číst dále....

Nejmohutnějším stromům světa se daří víc v Británii než v Kalifornii, odkud jsou

V Británii se velmi daří nejmohutnějším stromům na světě. Sekvojovců obrovských je v zemi nyní mnohem více než v Kalifornii, odkud pocházejí a kde je začala ohrožovat změna klimatu. S odkazem na studii londýnské University College London (UCL) to uvedl server BBC News.

číst dále....

Sněhu moc nebylo, v létě nás čeká sucho, říká ekolog

Půda v Česku je ve špatném stavu. Průmyslové zemědělství z obrovských lánů polí udělalo „střechu“, ze které většina vody odtéká pryč. K tomu se přidávají zimy bez sněhu. I kdyby pršelo jako dosud, budeme vysychat, řekl Novinkám ekolog a vodař Jiří Malík.

číst dále....

Do Krušných hor se vrátí tajgy a tundry

Lesy České republiky chystají v Krušných horách na Sokolovsku revitalizaci přírodní rezervace s názvem V rašelinách. Zásahy probíhají v západním Krušnohoří již od přelomu tisíciletí, rašeliniště mají totiž velký význam z hlediska biodiverzity - pomáhají mimo jiné zadržovat vodu nebo fungují jako přírodní klimatizace.

číst dále....

Vědci a odborníci: Stanovisko k pokračující těžbě a obnově lesních porostů ve Ždánickém lese a Chřibech

Odborníci na biodiverzitu a ekologii lesa z několika institucí a vědeckých společností upozorňují na necitlivý způsob lesního hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech na jihovýchodní Moravě. Navazují tak na předchozí výzvy nevládních organizací (Živý les pro živý region, Greenpeace), které na rychlý a nešetrný proces obnovy biologicky cenných listnatých porostů v regionu dlouhodobě poukazují.

číst dále....

Vzplála další bitva člověk vs. příroda. Evropa chce usnadnit odstřel vlků

Ještě v polovině 20.století byli vlci v Evropě raritou, ale díky ochraně se jejich populace zotavily. Teď jich na kontinentě žije zhruba 22 tisíc kusů. Podle Evropské komise je to už moc na to, aby byli nadále přísně chránění.

číst dále....

Přežijeme bez opylovačů? MŽP připravuje novelu pro jejich ochranu....

Opylovačů v ČR i ostatních státech EU rapidně ubývá, mnohé druhy z nich jsou na pokraji vymření. Jejich význam přitom spočívá nejen v produkci potravin. Opylování je nezbytnou podmínkou zachování stabilních a různorodých ekosystémů. Vzájemnou interakci mezi rostlinami a hmyzem nelze ničím nahradit. V lednu se proto na MŽP znovu sešly víc než čtyři desítky zástupců vědců a ochránců přírody. Ti společně prezentovali a diskutovali své výsledky, zkušenosti i doporučení pro úspěšnější ochranu opylovačů, zejména pro druhy volně žijících opylovačů. I na ně je zaměřena novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou Ministerstvo životního prostředí právě dokončuje. Další pomoc i přípravu strategie ČR pro opylovače nabízí nový desetiletý projekt MŽP a AOPK ČR LIFE PROSPECTIVE.

číst dále....

Vlků na Šumavě přibývá, vědci zkoumají jejich vliv na obnovu lesa

Rostoucí populace vlka na Šumavě by mohla mít vliv na obnovu lesa, a to díky dopadu výskytu těchto šelem na pohyb a počet jelenů, srnců a prasat. Zda to tak je, nyní zkoumají vědci. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze Karla Mráčková. Vědci sledují pohyb zvířat pomocí GPS obojků, jejich počet prostřednictvím fotopastí a také třeba analyzují trus vlků. Na výzkumu se podílí také správy českého Národního parku Šumava a německého Národního parku Bavorský les.

číst dále....

Česko patří mezi největší plátce národních zemědělských dotací

Za celou dobu své existence vynaložila Evropská unie obrovský objem subvencí do zemědělství. Cíle jsou dva: garantovat společnosti potravinovou bezpečnost a farmářům slušnou životní úroveň. Celý tento náročný subvenční systém je koncipován ve prospěch rodinných farem jakožto určujícího modelu hospodaření, které se uskutečňuje udržitelným způsobem a v evropském hospodářském prostoru.

číst dále....

Vědci objevili v Krušných horách buk starý přes 470 let

Nejstarší buk v Česku roste v Krušných horách na svahu Jánského vrchu u Horního Jiřetína na Mostecku. Zjistili to vědci z České zemědělské univerzity v Praze. Růst začal podle nich v 16. století, v době za vlády Ferdinanda I. Habsburského. Nejstarší buk roste v hospodářském lese, který má takzvanou smluvní ochranu a je v bezzásahovém režimu.

číst dále....

Český statistický úřad zveřejnil průměrné ceny dříví za třetí čtvrtletí 2023

Český statistický úřad publikoval informace o cenách dříví za třetí čtvrtletí 2023. Z dat je patrné, že i ve třetím čtvrtletí ceny dříví nadále klesaly.

číst dále....

Kaštany- chléb chudých, lahůdka bohatých a zdravá výživa dneška

Zatímco u nás máme kaštany spojené především s Vánoci a vánočními trhy a upravujeme je ve většině případů pečením, čím cestujete v Evropě více na jih, tím běžněji v obchodech můžete koupit různé kaštanové produkty. Na jižním Slovensku a dál v Maďarsku lze v každé samoobsluze koupit kaštanové pyré, balené v kostkách podobně jako máslo. V Itálii je zcela běžně k dostání kaštanová mouka a různé sušenky. V malých vesnických pekárnách občas dosud pečou kaštanový chléb. No a kousek dál přes moře, na Korsice, tam je kaštanové snad úplně všechno. Další díl videa ze seriálu Lesní lékárna se věnuje právě jedlým kaštanům a jejich využití. Video zde

Ministerstvo životního prostředí se ohlíží za latošním rokem

Ministerstvo životního prostředí spustilo v končícím roce nové dotační programy pro rekonstrukci bytových i rodinných domů, připravilo novely zákonů o vodě, půdě. nebo obalech, představilo koncept zálohování PET lahví a plechovek a pokračovalo v soustavné ochraně tuzemské přírody.

číst dále...

Brusel navrhl oslabit ochranu vlků, ochránci přírody jsou proti

Evropská komise dnes navrhla omezit ochranu vlků a usnadnit tím odlov vlků, jejichž populace se v zemích Evropské unie rozšiřují. Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové je nutné vyvážit ochranu vlků a zájmy chovatelů, kterým ohrožují stáda dobytka. Ochránci přírody návrh kritizují, data o vlčích populacích podle nich možnost jejich vybíjení neospravedlňují.

číst dále....

Strukturně bohaté a zralé lesy mají obrovský potenciál poutat uhlík, pokud snížíme emise

Nová studie publikovaná v prestižním časopise Nature odhaduje, že strukturně bohaté lesy a lesy, kterým je umožněno dozrát, by mohly v příštích dekádách zachytit přibližně 226 gigatun uhlíku. To ale bude platit pouze v případě, že zároveň snížíme emise skleníkových plynů. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým stovek výzkumných pracovníků včetně vědců z České zemědělské univerzity v Praze, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů IFER, Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a Botanického ústavu Akademie věd ČR.

číst dále....

V prosvětleném Ždánickém lese porostou původní duby, modříny a buky

Přípravnou fázi obnovy hospodářských lesů v okolí Ždánic na jižní Moravě zahájí v polovině října Lesy České republiky. Příležitost tak dostanou mladé stromky podrůstající mateřský porost, z jehož semen a plodů vzešly, tedy buky, duby a modříny.

číst dále....

Než člověk zasáhne do přírody, měl by ji dlouho pozorovat

Kus lesa, vlastně obyčejného, smrkového. K tomu louka, kde se pasou ovce a kozy. A ovocný sad. Dohromady ovšem místo, kde se odehrává unikátní projekt s prostým názvem „Les“. Stojí za ním tři ženy, které se rozhodly spojit vědu, umění a péči o krajinu. „Zajímalo nás, jak umění funguje ve volném prostoru, a zároveň jsme chtěly pracovat na něčem, co bude mít delší trvání než například práce na výstavě,“ říká kulturní manažerka a kurátorka Tereza Porybná.

číst dále....

Lesnické organizace odmítají požadavky kampaně na ochranu starých lesů

Nedávno se v médiích objevila kampaň organizace Greenpeace „Nekácejte!“ s požadavkem zastavení těžby (kácení) lesů starších 120 let, a to přinejmenším v lesích státních. Jakkoliv chápeme zájem veřejnosti o stav a budoucnost našich lesů, takto formulovaný požadavek považujeme za nelogický a nevhodně formulovaný.

číst dále....

Na kůrovcových holinách na Vlčí hoře u Krásné Lípy rozkvetou divoké jabloně. Vysázeli je tam školáci

Rozkvetlý jabloňový sad uprostřed hlubokého lesa, to se jen tak nevidí. Tak přesně taková podívaná bude možná za pár let v okolí Köglerovy stezky na Vlčí hoře u Krásné Lípy. Na lesní holinu po kůrovcové těžbě tam totiž krásnolipští školáci při ekologické výchově vysázeli stovku lesních jabloní.

číst dále....

Co všechno stihl KRNAP za 60 let své existence?

Krkonošský národní park (KRNAP) letos slaví své šedesátiny. Jako instituce se začal formovat v létě roku 1963 a od té doby, samozřejmě s přirozeným vývojem, funguje dodnes. Pokud však chceme zvědět více o úplném začátku ochrany přírody v Krkonoších, budeme se muset posunout v čase ještě o něco dříve, než vznikl samotný KRNAP. Některé problémy, které KRNAP řeší dodnes, přirozeně vznikají již ve středověku. Totiž, lidmi neovlivněné nebo jen málo ovlivněné území tvoří pouze menší část parku, jeho jádro. Za šest století, po které lidé Krkonoše obývali, změnili jejich tvář a krajinu poměrně zásadně.

číst dále....

Kůrovcová kalamita již druhým rokem pozvolna ustupuje

Lesníci v roce 2022 zaznamenali další pozvolný ústup kůrovcové kalamity. V evidenci (hlášení) od vlastníků lesů za rok 2022, reprezentující necelých 70 % celkové výměry lesních pozemků v Česku, jež Lesní ochranná služba Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., obdržela, byl vykázán meziroční pokles objemu celkového (abiotického a biotického) poškození o přibližně čtvrtinu (z 13,8 mil. m3 na 10,2 mil. m3). Objem nahodilých těžeb po přepočtu na celou rozlohu tuzemských lesů po čtyřech letech konečně nepřekračuje odvozený roční etát.

číst dále....

Krátký film o moderním lesním semenářství a školkařství

ke shlédnuté zde

Přizpůsobí se borovice lesní změnám klimatu?

Borovice lesní je v České republice druhým nejrozšířenějším jehličnanem. V roce 2020 byl její podíl na skladbě lesů 16,1 %. Přibližně od počátku druhého desetiletí 21. století lze v mnoha oblastech pozorovat zhoršování zdravotního stavu borových porostů, a to v souvislosti s vývojem klimatu spojeným s nerovnoměrnou distribucí srážek a pozvolným zvyšováním průměrných teplot vzduchu, čímž narůstá frekvence period půdního sucha.

číst dále....

Lesy budoucnosti

Lesy budoucnosti musí být schopné odolat měnícím se přírodním podmínkám, nedostatku vody i přívalovým dešťům, extrémnímu suchu i různým škůdcům. Zároveň musí poskytovat radost a prostor pro odpočinek na čerstvém vzduchu, ale i produkovat v dostatečném objemu tolik potřebný přírodní obnovitelný materiál pro náš každodenní život. Dřevo totiž je a bude strategická ekologická surovina, a proto je důležité se o lesy starat. Odborníci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze řeší problém, jak by měly vypadat lesy budoucnosti, které musí být schopné odolat měnícím se přírodním podmínkám, nedostatku vody i přívalovým dešťům, extrémnímu suchu i různým škůdcům. Zároveň musí poskytovat radost a prostor pro odpočinek na čerstvém vzduchu, ale i produkovat v dostatečném objemu tolik potřebný přírodní obnovitelný materiál pro náš každodenní život. Dřevo totiž je a bude strategická ekologická surovina, a proto je důležité se o lesy starat. Dokument ukazuje, jak by měly vypadat lesy budoucnosti. Zjistíme, jak lze využít hydrogel v boji se suchem při obnově lesa, jak se podílí čeští vědci na rozluštění genomu kůrovce. Jak se používají chemický nos k identifikaci napadeného kůrovcového stromu, moderní GPS telemetrie ke sledování zvěře, drony ke zjištění zásoby dřeva v lese, poznatky o lesních požárech k jejich prevenci, harvestory šetrným způsobem k bezpečné a efektivní těžbě dříví, moderní pily se skenovacími systémy ke zpracování regionálně vytěženého dříví a unikátní ekologický přírodní obnovitelný materiál – dřevo – k výrobě inovativních materiálů i ke zdravému bydlení ve dřevostavbách.

Dokument najdete ke zhlédnutí na iVysílání ČT zde

TOULKY ČESKEM: Bílé Karpaty - Krajinou domova (Česká televize, 2016)

Soukromí vlastníci lesů: Ohledně myslivosti vláda neplní své prohlášení

Záznam z valné hromady. Zásadními tématy valné hromady SVOL Komory soukromých lesů, která se konala ve čtvrtek 23. února v Humpolci, byly novelizace zákona o myslivosti a lesního zákona a zajištění finančních prostředků v resortním rozpočtu MZe na podpory v lesnictví. Valná hromada Komory soukromých lesů žádá vládu České republiky s ohledem na novelizaci zákona o myslivosti, aby naplnila vládní prohlášení o posílení pravomoci vlastníků půdy a hospodářů v organizaci honiteb.

číst dále....

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním cílem novely zákona je snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody na lesích i zemědělských plodinách, digitalizace správy myslivosti a posílení práv vlastníků pozemků.

číst dále....

Spárkatá zvěř znehodnocuje obnovu lesů

Aktuální data Českého statistického úřadu ukázala další nárůst počtů spárkaté zvěře, jejichž stavy dosáhly nových rekordních hodnot. Myslivci nasčítané počty jelenů evropských se za posledních 55 let zvýšily již více než dvakrát, srnčí zvěře jedenapůlkrát, daňků více než desetkrát, muflonů téměř pětkrát a nepůvodních invazivně se šířících jelenů sika dokonce více než devětadvacetkrát. Alarmující jsou také údaje o reálných stavech, které ukazují na podhodnocenost mysliveckých hlášení a na nefunkčnost současného mysliveckého hospodaření, které brání obnově lesů po kůrovcové kalamitě i dosažení klimatických cílů ČR.

číst dále....

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního porostu proti kalamitním hmyzím škůdcům. Při kontrole lesního majetku obce, jehož celková rozloha je 93,36 ha, inspektoři v červenci 2022 zaznamenali velké množství nevytěžených kůrovcových souší, v nichž kůrovec již ukončil svůj vývoj a rozšířil se do okolních smrkových porostů. Pokuta je pravomocná od 5. listopadu 2022. Zeptali jsme se na detaily uvedeného případu i kontrolní činnost v oblasti ochrany lesa obecně.

číst dále....

Teroristé nebo obránci lesa? Americká policie zastřelila ekologického aktivistu 

Při policejní akci v americkém státě Georgia byl ve středu ráno zastřelen jeden z aktivistů bránících tamější les před výstavbou. Podle policistů zastřelený zaútočil jako první. Aktivisté tuto možnost odmítají.

číst dále....

Pesticidy, odlesňování, společná zemědělská politika. ČR se během předsednictví nebála otevřít mnoho obtížných témat

Schválení strategických plánů pro pokračování výplaty zemědělských dotací v tomto roce, férový přístup při snižování spotřeby pesticidů, schválení pravidel pro zamezení dalšího odlesňování planety, podpora zemědělců při zajišťování potravinového zabezpečení i schválení rybolovných práv pro jednotlivé státy Evropské unie jsou hlavní úspěchy českého předsednictví (CZ PRES) v oblasti zemědělství. Zasedání ministrů zemědělství v Bruselu nebo Lucemburku vedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), Česká republika předsedala Evropské unii od 1. července do 31. prosince loňského roku.

číst dále....

Životní prostředí v roce 2021: Kvalita ovzduší se zlepšuje, problémem zůstává vytápění domácností

Kvalita ovzduší v České republice se pozvolna zlepšuje a u většiny látek se snižuje rozloha území, kde jsou překračovány jejich imisní limity. Stále ale přetrvává vysoké množství emisí do ovzduší z vytápění domácností. Na vině je především lokální vytápění tuhými palivy, které zajišťuje více než třetinu tepla pro domácnosti. Problematické je zejména spalování uhlí, ale také materiálů, které nejsou pro vytápění vůbec určeny, říká Zpráva o životním prostředí za rok 2021, kterou dnes projednala vláda.

číst dále....

Na konferenci OSN byla přijata klíčová dohoda o ochraně biodiverzity

Účastníci konference OSN o biologické rozmanitosti (COP15) se po dvou týdnech dohodli na závěrečném prohlášení, podle něhož je cílem do roku 2030 zajistit ochranu alespoň 30 procent světové pevniny a moří. Informují o tom dnes zahraniční média. Dokument je označován za historickou dohodu, která představuje dosud nejvýznamnější snahu chránit světovou biodiverzitu. Dohodu uvítala mimo jiné předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

číst dále....

Jedle bělokorá může být klíčovou dřevinou budoucích lesů

Globální změna klimatu reprezentovaná hlavně stoupající teplotou vzduchu a zvyšujícím se suchem má negativní dopad na lesní ekosystémy. Mění se jejich produktivita, uhlíková rovnováha, stoupá míra poškození stromů hmyzem, chorobami a kalamitami. V důsledku očekávaného nárůstu klimatických extrémů v budoucnosti dojde s velkou pravděpodobností k ještě většímu odumírání stromů a podstatným změnám v zastoupení jednotlivých druhů dřevin.

číst dále....

EU se dohodla na zpřísnění cíle pro pohlcování uhlíku skrze lesy a půdu

Evropská unie v příštích letech navýší schopnost pohlcovat uhlíkové emise hospodařením s lesy a půdou, dohodli vyjednavači unijních institucí. Stanovili cíl, aby lesy, mokřady a další krajinné útvary v EU do roku 2030 absorbovaly o 15 procent více uhlíku oproti současným plánům. Konečnou podobu tak dostal třetí návrh ze strategie, která má dovést unii k 55procentnímu snížení emisí skleníkových plynů.

číst dále....

Krajina v našich rukou

Česká krajina není zdravá a nezvládá klimatickou změnu. Věříme, že s tím může a má něco udělat každý z nás! Začít můžete tím, že se budete zajímat o příčiny neblahého stavu a jeho možná řešení. Obojí najdete v našich videích.

číst dále....

Jak nalákat lidi do lesa? Myslivecké spolky zřejmě přijdou o pronajaté honitby

Více otevřít lesy lidem, a tak získat mladou krev do řad myslivců. Takový cíl vyhlásil pověřený ředitel Jiří Groda, který od prosince vede státní podnik Lesy České republiky. Pomoci mu k tomu má plán odebrat některým spolkům pronajaté honitby, proti čemuž nimrodi protestují.

číst dále....

Znovu objevujeme pestrý les

ROZHOVOR/ Jak by si s kůrovcem poradil hajný před 150 lety? A proč byly historické lesy připravenější na změny klimatu než ty moderní? O stavu krajiny Pardubického kraje hovoří lesní správce Milan Hron, předseda spolku Pro Silva Bohemica.

číst dále....

Douglaska využívá vodu z hlubší vrstvy půdy než smrk

Jednou z perspektivních dřevin, na jejíž výzkum se zaměřují vědci, je douglaska tisolistá. Mohla by totiž při obnově lesů po kůrovcové kalamitě alespoň částečně nahradit chřadnoucí smrk. Proto mají informace o vodním režimu douglasky a smrku mimořádný význam, také kvůli klimatickým výkyvům hrozícím povodněmi a suchem. Douglasku je navíc popisována jako dřevina s vyššími nároky na živiny a příznivějšími melioračními účinky na půdu oproti smrku ztepilému.

číst dále....

Hoří další velký les. Hasiči zasahují ve vojenském prostoru Libavá, pomáhá i armáda

Několik jednotek hasičů zasahuje u rozsáhlého požáru lesa ve vojenském prostoru Libavá. Dým je viditelný z velké dálky, místo požáru je u Kozlova na Olomoucku. Požár se podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka šíří kvůli silnému větru.

číst dále....

V Národním parku České Švýcarsko hoří sedm hektarů lesa

V Národním parku České Švýcarsko u Hřenska vzplál les. Požár zasáhl zhruba sedm hektarů porostu. Na místo letí také vrtulník, který se zapojí do hašení. Kvůli počtu nasazených jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Při události se nikdo nezranil.

číst dále....

Novela vyhlášky č.84/1996 Sb., o lesním hospodářském plánování

Dne 30. 6. 2022 byla ve Sbírce zákonů publikována Vyhláška č. 186/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 84/1996 Sb., o lesním hospodářském plánování, a vyhláška č. 456/2021 Sb., o podrobnostech přenosu reprodukčního materiálu lesních dřevin, o evidenci o původu reprodukčního materiálu a podrobnostech o obnově lesních porostů a o zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa.

číst dále....

České lesy chřadnou, 80% jehličnanů starších 59 let není v dobrém stavu

České stromy trápí úbytek jehličí a listí. Defoliace je známkou toho, že stromy nejsou v dobrém stavu. Zcela zdravých jehličnanů starších 59 let (pokud jde o množství jehličí) je v Česku jen 2 %, listnáčů ve stejné věkové kategorii pak 13 %. Za špatný zdravotní stav mohou především vlny extrémního sucha a kůrovcová kalamita.

číst dále....

Levně, na deset let a bez tendru. Všechnu cenou surovinu z Lesů ČR má jediná firma

Všechnu biomasu z Lesů ČR získala firma uhlobarona Petra Pauknera levně, na deset let a bez tendru. Státní lesy prodaly celou svou produkci biomasy na deset let dopředu bez výběrového řízení společnosti Carbounion Bohemia miliardáře Petra Pauknera.

číst dále....

Pomoc pro lesy a lesníky Ukrajiny: Záběry z oblastí zasažených válkou

video zde ... www.youtube.com/watch?v=ylEfV6cslYQ

Ukrajinští lesníci bojují ve válce i za zachování fungování lesního hospodářství v zemi

Následky válečného konfliktu na Ukrajině nemohly minout ani lesníky a lesní hospodaření. Do válečných bojů se zapojilo 4,5 tisíce ukrajinských lesníků a bohužel i v jejich řadách je již mnoho obětí a zraněných. Kromě poškození lesní infrastruktury jsou zdevastovány i mnohé administrativní objekty, jako například lesní výzkumná stanice v Trostjanci nebo objekt společnosti věnující se inventarizaci ukrajinských lesů (Ukrderzhlisproekt), která měla sídlo v Irpini.

číst dále....

Kůrovec v Česku ustupuje. Horko a sucho mu ale může opět pomoct, varují experti

Kůrovcová kalamita zpomaluje, hlásí správci českých lesů i experti. Těžba napadeného dřeva loni poprvé od roku 2012 poklesla a letos by měl podle odhadů tento trend pokračovat. Pokračující sucho, které Česko trápí už několik měsíců, to ale může změnit. "Pokud bude teplé suché počasí, tak by naopak mohla kalamita začít narůstat a dostat se do neskutečných rozměrů," říká entomolog Miloš Knížek.

číst dále....

Lesnicko-dřevařský sektor řeší surovinovou politiku dřeva

Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze zastřeší ve spolupráci se subjekty z lesnicko-dřevařského sektoru zpracování surovinové politiky dřeva České republiky. Dohodla se na tom se zástupci Ministerstva zemědělství a Ministerstva průmyslu a obchodu. Napomůže tak splnění úkolu vycházejícího z Programového prohlášení vlády.

číst dále....

Lesy v Česku přestávají být plícemi republiky

České a moravské lesy přestávají plnit funkci zelených plic republiky. Kvůli kůrovcové kalamitě byly od roku 2018 vykáceny tisíce hektarů zelených ploch. V důsledku rozpadu lesů a zintenzivnění těžby se staly nikoli producentem životodárného kyslíku, ale naopak škodlivého oxidu uhličitého, který dříve pohlcovaly. Vědci se proto snaží najít nové způsoby, jak udržet krajinu vitální a půdu v ní plnou živin až do doby, než vyrostou nové lesy.

číst dále....

Poslanci navrhli změnu ohledně dokazování podmínek udržitelnosti u biomasy

Splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy by mělo být možné dokládat až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií by měli dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou ve Sněmovně předložila šestice poslanců ze šesti sněmovních opozičních i koaličních klubů.

číst dále....

Očekává se, že dodávky kulatiny a řeziva z Evropy do Číny v nadcházejících letech poklesnou

Těžba v Evropě pravděpodobně dosáhla svého vrcholu a snížení dodávek jehličnaté kulatiny z Evropy kvůli nižším úrovním těžby, atraktivnějším trhům v bližším okolí a narušením v důsledku rusko-ukrajinské války pravděpodobně vytvoří významnou zásobovací výzvu pro čínský trh.

číst dále....

Proč z české krajiny mizí ovocné stromy?

Když se v přírodě rozhlédnete okolo sebe, nejspíš zahlédnete nějaký ovocný strom. Staleté jabloně lemují cesty, osamělé třešně stojí na loukách a sady se rozpínají na stráních. Ovocné stromy do naší krajiny neodmyslitelně patří, ale pomalu a nenávratně se z ní ztrácejí. Jak můžeme pomoci českým sadařům?

číst dále....

Borové lesy jsou v ohrožení

Po klimaticky extrémním roce 2015 došlo v celé řadě oblastí Česka k náhlému zhoršení zdravotního stavu borovice lesní. Dramatickou dynamiku do celého procesu zdravotního kolapsu této dřeviny následně vnesla rychlá aktivizace sekundárních biotických škůdců, obzvláště podkorního a dřevokazného hmyzu, kteří svým kalamitním přemnožením (v podobě tzv. mortalitního stresoru) způsobili chřadnutí a odumírání fyziologicky poškozených a oslabených porostů.

číst dále....

Na Olomoucku hoří les. Zásah komplikuje sucho a vítr

Patnáct jednotek hasičů bojuje v pondělí odpoledne s požárem lesa mezi Pohořany a Jívovou na Olomoucku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, pomáhá také vrtulník s bambivakem. Zásah na místě komplikuje silný vítr a suchá vegetace.

číst dále....

Reprezentant v timbersportu Martin Komárek zemřel

Pětačtyřicetiletý Martin Komárek, který patřil ke světové špičce v dřevorubeckém sportu, ve čtvrtek 10. března tragicky zemřel. Stalo se tak při práci v lese nedaleko Milevska.

číst dále....

Naděje pro bučiny - Nedej se!

www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/222562248410003/

Daniel Pitek: Pár slov ke spialpinistovi, stráži přírody a napadení úřední osoby

Před chvílí jsem na internetu narazil na reportáž CNN Prima NEWS o napadení stráže ochrany přírody v Národním parku Šumava. 

Rozhovor s panem Jiřím B. a trochu i způsob, jak byla reportáž natočena, mne zvedly ze židle.

číst dále....

Kůrovec loni v českých lesích způsobil škody za 12 miliard, uvádějí odhady

Jedna z největších lesnických kalamit postupně ustává. Kůrovec v loňském roce způsobil škody v českých lesích za 11,6 miliardy korun, napadl 15 až 20 milionů metrů krychlových dříví, sdělili ve středu portálu iDnes.cz zástupci think-tanku Czech Forest. Upozorňují, že jde sice o meziroční snížení na polovinu napadeného lesa, stále to ale je více než desetinásobek průměrných ročních kůrovcových těžeb za čtvrt století do roku 2015.

číst dále....

Vápnění zlepšuje zdravotní stav stresovaných lesních porostů

Názory na pomoc lesním porostům při zvládání stresových situací prošly složitým vývojem. Jednou z forem této pomoci je vápnění lesů oslabených antropogenními vlivy a nedostatkem živin. S rozvojem imisní kalamity na přelomu 60. a 70. let 20. století se začalo používat vápnění jako prostředku, kterým lze do jisté míry bránit zhoršování půdních vlastností a dramatickému okyselování lesních půd.

číst dále....

Ministerstvo zemědělství vyčlení na adaptaci lesů na změnu klimatu až 4,1 mld. korun

Ministerstvo zemědělství spouští nový program na podporu adaptace lesů na změny klimatu. Příspěvky až do 4,1 miliardy korun za rok budou moci získat vlastníci, kteří připravují lesy na dopady klimatické změny, hospodaří přírodě blízkým způsobem, podporují přirozenou obnovu lesa, zvyšují jeho druhovou pestrost a pečují o lesní půdu. Program je určený pro soukromé i státní vlastníky lesů do roku 2026.

číst dále....

Reakce profesních lesnicko-dřevařských organizací na programové prohlášení vlády

Vláda Petra Fialy zveřejnila v pátek 7.1. programové prohlášení, v němž vytyčuje své priority v oblasti lesního hospodářství a navazujícího dřevozpracujícího průmyslu či v oblasti ochrany přírody a krajiny. Dokument konstatuje, že lesy jsou naše národní dědictví, ne továrny na dřevo. Jak programové prohlášení v souvislosti s lesním hospodářstvím vnímají lesnicko-dřevařské organizace přináší následující souhrn. 

číst dále....

Malí vlastníci jsou kvůli kůrovci v pasti. Lesy prodávají pod cenu spekulantům

Přestože jde o soukromý majetek, za plotem obvykle není a k dispozici je všem. Kromě turistů, houbařů a cyklistů ale do něj našel cestu i kůrovec. Na vlastníky malých lesů se tak přiřítila pohroma, kterou řeší prodejem majetku spekulantům, aby nečelili pokutám nebo ekonomickým ztrátám.

číst dále....

Dokonalý les. Slovenští lesníci prošli krajinou a vytyčili desítky nových pralesních rezervací

Pralesů už v Evropě příliš nezbývá. Současné lesy poznamenané lidskou činností k nim mají velmi daleko. Kdo ale hledá, najde. Ochranáři na Slovensku před dvanácti lety rozložili staré uherské mapy a vydali se do terénu. Výsledkem je vyhlášení šestasedmdesáti dosud opomíjených pralesů za přírodní rezervaci.

číst dále....

Toman: Kůrovcová kalamita je za vrcholem, letos se těžby sníží o 40 procent

 Kůrovcové těžby budou letos o 40 procent nižší než v loňském roce, odhadl končící ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Kůrovcová kalamita je tak podle něj za vrcholem. Toman dodal, že stát jedná s vlastníky lesů o budoucím financování lesního hospodářství, jednou z možností je příspěvek na plochu, podobně jako jej mají zemědělci z evropských peněz. V tomto případě by se ale musely najít zdroje v národním rozpočtu.

číst dále....

Lýkožrout modřínový - nebezpečný škůdce modřínových lesů

Lýkožrout modřínový je sekundární škůdce modřínových porostů. Rozmnožuje se na vytěženém dříví, na vývratech, polomech či hynoucích stromech. Na přirozeně sušších lokalitách může v období s podprůměrným srážkami napadat i zelené vitální stromy. V takových případech se namnoží a následně působí jako primární škůdce zdravých stromů. Předpokládané změny klimatu pravděpodobně umocní v budoucnu dopad tohoto druhu na lesní ekosystémy, zejména mimo přirozený areál modřínu, kde může napadat skupiny stresovaných stromů.

číst dále....

Vyvážíme dříví, drancujeme krajinu, ale nemáme z toho nic, kritizuje lesník politiku smrkových plantáží

Podle profesora pěstování a ekologie lesa Miroslava Svobody z České zemědělské univerzity prohlubují kůrovcovou kalamitu přísné předpisy na dřevinnou skladbu a na rychlost osazování holin. Kalamita přivedla ke krachu řadu menších majitelů lesů a navýšila české emise CO2 o víc než desetinu. „Ceny krovů, latí nebo OSB desek šly v posledních měsících prudce nahoru, přitom dříví v Česku máme dost,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

 
Národní park Soutok: moravská Amazonie si větší ochranu zaslouží, míní odborníci

Chráněný kovařík rezavý nebo zlatohlávek skvostný obývají dutiny listnatých stromů. Soutok pro tyto druhy představuje nejvýznamnější lokalitu v České republice. Mezi priority rodící se vlády patří zvýšení ochrany tohoto unikátního území na Břeclavsku. V koaliční smlouvě mají zakotveno vyhlášení národního parku Soutok.

číst dále....

Jaké provenience jedle bělokoré patří do našich lesů? Nejlepší jsou domácí, nejméně vhodné apeninské a pyrenejské.

Ne každý jedinec jedle bělokoré se hodí do přírodních podmínek v České republice. Různé provenience jednoho druhu dřeviny z různých oblastí areálu přirozeného rozšíření mají odlišné adaptační schopnosti a různé nároky na nové prostředí, do něhož jsou vysazeny. Při snahách o návrat jedle bělokoré do našich lesů a zvýšení jejího podílu v dřevinné skladbě je proto nutné vědět, odkud pochází osivo a jak rostou mateřské stromy v našich podmínkách. Takové informace poskytuje dlouhodobý provenienční výzkum jednotlivých dřevin. 

číst dále....

Koaliční smlouva: Lesy jsou naše národní dědictví, ne továrny na dřevo

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v koalici Spolu a Piráti se STAN podepsali v pondělí hodinu před polednem v Poslanecké sněmovně koaliční smlouvu vznikající vlády. Jedna z kapitol je věnována lesům. Koaliční smlouva například obsahuje prosazení změn vyhlášek (zejména o lesním hospodářském plánování) k zjednodušení realizace nepasečných způsobů hospodaření v lesích, nastavení systému pozitivní a hospodárné motivace vlastníků pro potřebnou přeměnu lesů či zpracování surovinové politiky pro dřevo. V oblasti životního prostředí smlouva obsahuje mimo jiné záměr vyhlásit dva nové národní parky.

číst dále....

Světoví lídří se zavázali k zastavení odlesňování do roku 2030

Světoví lídři se v pondělí na klimatické konferenci COP26 v Glasgow zavázali, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů. Ke společnému prohlášení se připojilo přes 100 států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládá většina světových tropických pralesů. Odborníci nicméně upozorňují, že podobné sliby již řada zemí v minulosti učinila, ale nakonec je nesplnila.

číst dále....

Jako vlastníci lesů musíme usilovat o výrazně důstojnější postavení

Na XXI. konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR 7. září 2021 byl novým předsedou zvolen Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav. V úvodním proslovu předeslal, že očekává přísun náročných výzev a úkolů, které jsou spojeny zejména s budováním respektu vůči SVOL ze strany politiků i veřejnosti či dosažením smysluplného modelu financování lesních majetků.

číst dále....

Lesy čeká po kůrovci obří výsadba stromů, nejvíce přibude dubu a buku

Mohutná výsadba nových stromů čeká státní lesy v kraji. Lesníci tvrdí, že na Moravě a ve Slezsku odezněla kůrovcová kalamita, proto utlumují těžbu.

číst dále....

Nad broukem ještě není vyhráno. Kůrovcová kalamita skončí nejdříve za dva roky

S kalamitou kůrovce bojují i v Brdských lesích, především u vrchu Kočka. Kalamita by definitivně mohla skončit za dva až tři roky, pokud vydrží příznivé počasí. Tedy chladno a vlhko, které kůrovec nemá rád. V boji pomůže taky nově vynalezený repelent, který by měl kůrovce zmást.

číst dále....

Vědcům se podařilo odhalit celý genom lýkožrouta smrkového

Vědci zmapovali celý genom lýkožrouta smrkového. Tento průlom otevírá cestu novému výzkumu kůrovců a lepším vyhlídkám na účinnou ochranu proti škůdcům druhu, který může během jednoho roku v Evropě a Asii zničit více než 100 milionů metrů krychlových smrkového lesa.

číst dále....

Výskyt lesních škodlivých činitelů v roce 2020 a jejich očekávaný stav v roce 2021

Jako každý rok i letos Lesní ochranná služba  VÚLHM zpracovala Zprávu o výskytu škodlivých faktorů v lesích Česka. Rok 2020 byl pro lesy stále ještě obdobím krajně nepříznivým. Situaci příliš nezlepšil ani příznivější průběh počasí na jaře, kdy byl květen, hlavní doba jarního rojení kůrovců, výrazně chladný. Hlavní škodlivé faktory byly obdobné jako v minulých letech, z abiotických vlivů se jednalo především o přímé následky větrných polomů a sucha, z biotických činitelů o poškození způsobené přemnožením podkorního hmyzu na smrku a výrazný nárůst poškození borových porostů.

číst dále....

Kácení amazonských pralesů nové lesy nekompenzují

Když vykácené pralesy Amazonie nahradíme novými lesy, vytvoříme tím novou globální kapacitu pro kompenzování uhlíkových emisí? Ne. Aktuální studie naznačuje, že nové lesy staré pralesy nezastoupí a s vyvázáním uhlíku z atmosféry nám zrovna nepomohou.

číst dále....

Podnikatel lákal na investice do kůrovcové kalamity. Zbyly po něm dluhy v desítkách milionů a zmizelé lesní stroje

V tisících stromech popadaných kvůli kůrovcové kalamitě viděl příležitost ke zbohatnutí moravský podnikatel Jaroslav Dvořák. V roce 2017 proto založil dřevařskou společnost Wood Union, pro kterou o dva roky později začal formou dluhopisů shánět peníze. Ty se ale už věřitelům nevrátily a případem se nyní zabývá policie.

číst dále....

Ministerstvo zemědělství podpoří krajinu a zemědělce 1,2 miliardy korun, nejvíce poskytne na lesní cesty a výsadbu stromků na holinách

Ministerstvo zemědělství připravilo 13. kolo Programu rozvoje venkova (PRV), které je zaměřené na zlepšení stavu lesů, vzdělávání a podporu zemědělců. Zájemci mohou ve 13. kole příjmu žádostí získat celkem 1,2 miliardy korun. Pravidla pro udělení dotací podepsal ministr zemědělství Miroslav Toman.

číst dále....

Za deset dvacet let nebudeme mít co kácet (Mladá fronta DNES)

Kůrovcovou kalamitu můžeme brát i jako šanci na změnu, říká šéf školního polesí ve Valšovicích Martin Němec.

Kůrovec , sucho, přemnožená zvěř a k tomu navíc pandemie koronaviru, která mimo jiné hýbe trhem se dřevem. Správci lesů mají napilno. Šéf školního polesí ve Valšovicích na Přerovsku Martin Němec ovšem vidí současné komplikace jako příležitost ke změně. "Do popředí bude více vystupovat ochranná funkce lesa než ta produkční" vyhlíží.

*V posledních letech toho musí lesníci skousnout docela dost. Jde vůbec rozhovor o současném stavu lesa začít pozitivně?

Určitě, vše zlé je pro něco dobré a les tady pořád je, jen pro mnohé v nezvyklé podobě. V lesnictví se plánuje na deset let a poslední desetiletí bylo alespoň u nás na školním polesí prakticky celé kalamitní. První rok 2011 byl ještě v normálních pěstebních objemech i pracích, následně naběhla kůrovcová kalamita, která teprve teď doznívá. Její následky budeme řešit ještě pět až deset let. Pozitivní je, že v našem polesí jsme kůrovcovou kalamitu díky způsobu hospodaření zvládli velice dobře.

Celý rozhovor najdete v deníku Mladá fronta DNES
 

Kůrovec opět trápí severní Čechy. Může za to národní park, tvrdí majitelé lesů

V severních Čechách se opět šíří kůrovec. Majitelé obecních a soukromých lesů tvrdí, že za to může Národní park České Švýcarsko, který před dvěma lety přestal stromy napadené kůrovcem kácet. Odborníci však upozorňují, že je pravděpodobné, že by se lýkožrout smrkový v této oblasti rozšířil i tak.

číst dále....

Jarní rojení kůrovce začalo kvůli chladnému počasí o měsíc později (ČTK)

Letošní velmi chladné a deštivé jaro zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc. To lesníkům pomůže v boji s kůrovcovou kalamitou. Odhadují, že letos by se kůrovec mohl vylíhnout jen ve dvou generacích. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová.

číst dále....

Kůrovec vzal Vysočinu útokem. Smrkové lesy už zde nenajdete. Podívejte se

Fotogalerii najdete zde

Důsledky kůrovcové kalamity na budoucnost lesnictví ve střední Evropě

Bezprecedentní kůrovcová kalamita, která postupuje střední Evropou, má potenciál změnit zásadním způsobem nejen lesnictví a lesnicko-dřevařský sektor, ale ve svém důsledku celé fungování krajiny včetně služeb, které lesy poskytují veřejnosti. Na tuto situaci reagoval Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., uspořádáním dvoudenní on-line konference FORESTS´ FUTURE s podtitulem „Důsledky kůrovcové kalamity na budoucnost lesnictví ve střední Evropě“, která proběhla ve dnech 23. a 24. března. Konference se účastnilo více než 170 zástupců výzkumných institucí, univerzit, vlastníků lesa, zástupců státní správy a dalších účastníků z 29 zemí. Jednotlivé prezentace účastníků konference jsou pro zájemce nyní volně dostupné na stránkách VÚLHM.

číst dále....

Jak na modul pro žadatele o lesnické a myslivecké příspěvky?

číst dále....

Vraťme do Česka přirozený les. Jenže co to vlastně je?

Před pár lety to byly jen nesmělé hlasy. Jakmile ale kůrovcová kalamita zničila velkou část českých lesů, ozývá se toto volání stále intenzivněji: Vraťme českým lesům jejich přirozenou skladbu. Ale co to vlastně znamená? Pavel Podlipný, vedoucí polesí Bílovice nad Svitavou, které je součástí Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny v majetku Mendelovy univerzity, ve druhém dílu rozhovoru vysvětluje, že je to dost možná něco jiného, než si lidé běžně představují.

číst dále....

Lužické hory - nová fronta války s kůrovcem. Na pasekách mohutné stroje těžařů rozrývají půdu a ničí cesty

Stará Falknovská cesta vedla z Nové Huti v Lužických horách ještě před pár lety pouze hlubokým lesem. Po obou jejích stranách, pod úbočím vrchu Velký Buk i směrem k Valdštejnské skále, se až do loňského roku rozkládaly husté, převážně smrkové hvozdy.

číst dále....

V Kamýckém lese jsou káceny stromy napadené škůdci

Kdo se prošel v poslední době v Kamýckém lesoparku, tak byl zděšen. K zemi padla řada stromů, asi se ptáte, co se děje, muselo kácení být opravdu tak masivní? Některým dokonce proběhla hlavou obava z vykácení lesa developery a jeho zástavě bytovými domy. Jak to tedy je?

číst dále....

Odvezte dřevo, jinak zaplatíte (celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES)

Stromy, které brouk napadl na podzim a v zimě, musí z lesů zmizet do 31. března.

Ještě do konce března mají vlastníci lesů čas na to, aby ze svých porostů odstranili, nebo tam alespoň asanovali dřevo, které bylo na podzim či v zimě napadené kůrovcem . Množství kůrovcového dříví, jež by měli do tohoto termínu zpracovat, je však dle lesníků v některých lokalitách stále poměrně vysoké. Třeba na Žďársku.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Využití domácích druhů topolů při obnově lesa

Při úvahách o aktuálních problémech obnovy lesů se pozornost vědců i lesníků obrací k dříve opomíjeným dřevinám, mezi něž dosud patřily i domácí druhy topolů. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti předkládá metodiku, která představuje vlastníkům lesa možnosti využití domácích druhů topolů – topolu osiky, topolu černého, topolu bílého, topolu šedého – v různých pěstebních variantách od zakládání přípravných porostů náhradní dřeviny po zvyšování biodiverzity lesních i nelesních ekosystémů vytvářením porostů a porostních skupin těchto opomíjených dřevin mezi dalšími lesními dřevinami. 

číst dále....

Kůrovec sežral lesy. Přesto v nich zbyly stromy, které chce celá Evropa

Pro vlastníky lesů, kterým udělal kůrovec díru v rozpočtu, jsou prodeje cenných dřevin vítaným přivýdělkem. O vzácné duby z českých lesů licitují na dražbách francouzští výrobci barikových sudů i truhláři z Německa.

číst dále....

Kůrovec loni tolik neřádil, proto se nekácí jako dřív a cena dřeva roste

Koronavirus se promítl do hospodaření městských lesů na jihu Čech, kde řádil kůrovec. Nyní už se poptávka po dřevu opět zvyšuje. „Podle mě pilaři už začínají tušit, že dřevo časem dojde, proto začínají nabízet trochu přijatelnější ceny,“ říká jednatel píseckých městských lesů Václav Zámečník.

číst dále....

Kůrovcová kalamita zpomalila, pomohl déšť. Podle lesníků ale vyhráno není

I když počasí loni poprvé po pěti letech nahrálo víc člověku než kůrovci, lesy v nejvíce zasažených oblastech Zlínského kraje stále bojují s kůrovcovou kalamitou. Sazenice stromů, které správci zdejších lesů loni vysadili na holinách po kůrovcové kalamitě, se počítají na miliony. Letos přidají další, a ani tím jejich práce nekončí.

číst dále....

Zdecimované lesy přestaly vázat CO2. Česku hrozí, že zaplatí dvě miliardy eur za emisní povolenky

Pohroma, která v podobě sucha a kůrovcové kalamity postihla české lesy, může připravit zemi o další desítky miliard korun. Kromě pádu cen dřeva a propadu většiny lesních podniků do ztrát Česku hrozí, že ho přijdou draho vyšší emise oxidu uhličitého.

číst dále....

Kvůli kůrovci může trvat v lesích návrat k normálu až pět let

Návrat k normálnímu stavu kvůli přemnoženému kůrovci v českých lesích nebude podle ministra Tomana možný dalších tři až pět let. Lýkožrouti v roce 2020 napadli dle Mze 25 až 30 milionů metrů krychlových dříví, podobně jako předloni. Vytěženo bylo v roce 2020 mezi 22 až 25 miliony metrů krychlových dříví. MZe bude letos chtít najít pro vlastníky lesa sedm miliard na kompenzaci snížených cen dříví. Loni vyplatilo ministerstvo na této dotaci zhruba stejně, na všech podporách to bylo rekordních deset miliard korun.

číst dále....

Kůrovcové dřevo vozí lesníci výhodně do Polska. Tamní obchody zvedají cenu i u nás.

Polsko chce české kůrovcové dřevo. Díky zájmu našeho severního souseda stoupla také cena za kubík. Lesníci tak vstupují do nového roku s mírným optomismem.

číst dále....

100 let časopisu Lesnická práce je za dveřmi!

Časopis Lesnická práce vstoupí do roku 2021 svým 100. ročníkem. Lesnická práce vycházející bez přestávky od roku 1922 je tak jedním z nejstarších lesnických časopisů na světě. Na chodu časopisu a tvorbě článků se podílely stovky lesnických respektovaných osobností, díky nimž přinesla Lesnická práce již 60 000 stránek osvěty, vzdělání a aktuálních informací.

číst dále....

Kůrovcová kalamita v českých lesích zdaleka nekončí

Více deště a chladnější počasí v letošním roce pomohlo majitelům lesů v boji s kůrovcem. Vlastníci porostů ale současně upozorňují, že vyhráno rozhodně není, napadených a vytěžených stromů jsou i letos miliony kubíků.

číst dále....

Lesy ČR z tendru 2021 + podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2021 až 2025 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 29 soutěžených jednotek získala 12. Na druhém místě skončila s pěti podepsanými smlouvami firma Kloboucká lesní a na třetím se čtyřmi kontrakty firma Aclesia.

číst dále....

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále cca 8 300 ha jehličnatých souší nově detekovaných v září 2020 a cca 6 900 ha nezpracovaných jehličnatých souší detekovaných z předchozího období (čevenec 2020).

číst dále....

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Zelené plíce - nový dokumentární film o šumavských lesích a národním parku Šumava

číst dále....

Stanislav Hlava: Jak to bylo s lesy dříve a je v roce 2020

Než se objevila nákaza koronavirem, byly noviny plné článků o kůrovci. Bylo napsáno téměř vše. Pouze se nemohli pisatelé shodnout na tom, kdo za přemnožení kůrovce může.

číst dále....

Vznikl Lesnicko- dřevařský fond: poskytne podporu lesnictví iu dřevařství

Valná hromada Lesnicko - dřevařské komory ČR (Komora) schválila dne 22. října 2020 vznik Lesnocko - dřevařského fondu. Ten je určen ke zvýšení konkurenceschopnosti lesního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu a pro podporu domácího využívání dřeva jako ekologické a obnovitelné suroviny.

číst dále....

SVOL: Na podporu lesního hospodářství bude v roce 2021 potřeba 10 miliard

S ohledem na drtivé dopady probíhající kůrovcové kalamity mimořádného rozsahu na lesy a jejich majitele požádalo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předsedu vlády a ministrini financí, aby při tvorbě rozpočtu na rok 2021 přihlédlo k současné situaci a na podporu lesního hospodářství v resortu MZe vyčlenilo 10 miliard korun.

číst dále....

 

Hajný není lesa pán

Jan Metzl (*1938) je lesník veterán, který mezi stromy strávil téměř celý svůj život. Je autorem knih Lesníkovo proroctví či Cesty k přirozenému lesu, ve kterých rozvíjí myšlenku přírodě blízkého lesního hospodaření, podle něj jediné naděje pro záchranu našich umírajících lesů. 

číst dále.... 

Pes rozpozná stromy napadené kůrovcem (ČT1)

video zde....

Lesy po kůrovci se změní, budou pestřejší

Přemnožený kůrovec a extrémní sucho způsobily v tuzemských lesích katastrofu nevídaných rozměrů. Bezútěšné holiny po kalamitní těžbě jsou dnes i v místech a oblastech, kde to ani renomovaní lesničtí odborníci neočekávali. Kůrovcem je bezprostředně ohroženo 47 procent katastrálních území.

číst dále....

Na lesy zničené kůrovcem lze získat dotaci

Peníze na zmírnění dopadů loňské kůrovcové kalamity mohou získat majitelé nestátních lesů. 

číst dále....

V současné době můžete v lesích narazit na růžově obarvené kmeny smrků. Jsou to tzv. stojící otrávené lapáky, které pomáhají v boji proti šíření kůrovcové kalamity. Těchto stromů se v žádném případě nedotýkejte!!! Jsou ošetřeny insekticidem a výstražným barvivem Scolycid.

Proč je nutné veřejnosti vysvětlovat, co se děje s lesem?

Současná kalamita citelně zasahuje nejen majitele lesů a lesníky, ale i veřejnost, která je zvyklá užívat les k rekreačním účelům. A co když se z místa jejich oblíbených procházek a tajných houbařských míst stane kalamitní holina?

číst dále....

Pandemie koronaviru bude posledním hřebíčkem do rakve našich lesů

Pohled na holiny beze stromů třeba na severní Moravě, Vysočině, Jindřichohradecku, nebo Třebíčsku je k pláči. Stav českých lesů je velmi špatný, místy až kritický. Kůrovci napadají hustě pěstované smrkové plantáže ve velkém. Když dojdou smrky, pustí se do modřínů a borovic.

číst dále....

Nevysázeli stromy, pokuty jsou pro ně výhodnější (Třebíčský deník)

Žďársko - Pražská firma Supreme Store ani po několika výzvách a pokutách nezalesnila pozemky na Žďársku.

číst dále....

ÚHUL a VÚLHM zpracovali Generel obnovy lesních porostů po kalamitě (etapa III)

Ústav pro hospodářskou úpravu lesa Brandýs nad Labem ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. zpracovali Generel obnovy lesních porostů po kalamitě (etapa III). Tento "Generel" navazuje na předchozí etapu II a pokračuje v monitoringu a vyhodnocení situace vzniku kalamitních ploch jako nových obnovních prvků (holin) po aktuálně probíhající kalamitě.

číst dále....

Nejničivější sezona. Požáry připravily za půl roku Austrálii nejméně o pětinu lesů.

Nedávné australské požáry zničily více než pětinu všech lesů na tomto světadílu. Podle vědců jde o globálně bezprecedentní jev, který nastal po více než rok trvajícím suchu. Nyní zkoumají jeho rozsah i příčiny.

číst dále....

Lesem tak lehce neprojdete. "Už nebude takový, jak ho známe. Bude hustý a neprostupný," říká ministr Toman

Státní lesy, které zaujímají skoro půlku území, se promění. Až 40 procent ploch se obnoví přirozeně, budou tak méně prostupné.

číst dále....

Jak poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše?

Video od NEKRMBROUKA.CZ je zde....

Kůrovcová kalamita a budoucnost dřevních paliv. Jak se obejdeme bez smrku?

Důležitý kongres českých výrobců dřevních paliv a dalších příbuzných oborů se konal ve čtvrtek 24. října 2019 v obci Klášter Hradiště nad Jizerou ( okres Mladá Boleslav). Výrobci dřevních paliv řešili, jak reagovat na aktuální přebytek smrkového dřeva v českých lesích a jak se naopak v budoucnu obejít bez smrku.

číst dále....

V Česku zůstane sedm milionů kubíků mrtvého dřeva, které nikdo nechce

Po řádění kůrovce nezůstávají v Česku jen tisíce hektarů holin, ale také miliony mrtvých stromů, které nikdo nezpracovává. Usychající dřevo nemá kdo zpracovat a nikdo o něj nestojí.

číst dále....

Psi hledají stromy napadené kůrovcem video zde...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14.11.2019 prezident Miloš Zeman, informoval o tom Hrad. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.

číst dále.... 

Kůrovec ničí městské kasy, lesy už městům peníze nevydělávají, ale berou

Kůrovcová kalamita ještě v plné síle nezasáhla Pardubický kraj a už je jasné, že masivní odumírání lesů bude znamenat pro rozpočty některých měst pohromu. Místo aby jim lesy peníze vynášely, budou jim prostředky odsávat.

číst dále....

Těžba na Vysočině stoupá, kalamita potrvá i příští rok

Těžba dřeva v lesích Vysočiny stoupá. Lesy ČR v kraji do konce září zpracovaly 1,7 milionu metrů krychlových dřeva, v meziročním porovnání trojnásobek, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová. Dodala, že dalších 740 000 metrů krychlových dřeva je ve státních lesích potřeba zpracovat. Lesníci očekávají, že kůrovcová kalamita bude v kraji pokračovat i příští rok.

číst dále....

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna 

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa.

Nejasná zpráva o konci tradičního českého lesa (National Geographic Česko)

O GLOBÁLNÍM OTEPLOVÁNÍ se píše denně, i my v tomto čísle věnujeme hned dva materiály tomu, jak roztává Arktida a jaké problémy to může přinést do budoucna. Že klimatická změna probíhá i v našich zeměpisných šířkách, si zřejmě stačil povšimnout každý. Nejsem si ale jistý, jestli si každý stačil povšimnout toho, co se děje v českém lese.

číst dále ....

Lesy umírají. Česko zažívá největší kalamitu v historii. Kůrovec už se pustil i do borovic a modřínů.

číst dále...

Skrytá kalamita. V potížích bude šlechta, říkají lesníci

Česko kvůli kůrovci možná čekají pozemkové změny. Někteří vlastníci lesních hospodářství už začínají mít existenční problémy.

číst dále....

Petr Holub: Rozhodující bitva s kůrovcem

Zprávy o kůrovci problesknou čas od času, podle toho, jaká se nabídne příležitost. V uplynulém týdnu vláda schválila dvě miliardy na podporu výsadby lesa pro nestátní instituce a veřejná debata na to reagovala pokřikem a nebezpečných změnách klimatu a o nevhodné skladbě českých lesů.

číst dále...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče.

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů. Považují to za obrovský problém s nedozírnými následky do budoucna.

číst dále....

Na kůrovce se chystáme od 90. let, proto máme lesy odolnější. Ty české doplácí na orientaci na zisk, říká saský expert

Před změnou klimatu a nebezpečím kůrovcových kalamit varoval Dirk-Roger Eisenhauer z výzkumného střediska Saských státních lesů už v devadesátých letech.

číst dále....

100 let od devastace lesů bekyní mniškou ČT1

video zde...

Kůrovec ničí lesy i na Domažlicku

Domažlicko - Kůrovec napadá a devastuje stromy po celé České republice a nevyhnul se ani lesním porostům v našem okrese. Nejvíce napadené lesy jsou na severní a střední Moravě, v kraji Vysočina a v Jihočeském kraji. 

číst dále....

Půdu na holinách bude chránit bříza. První výsev se podařil (MF Dnes)

Podobnou metodu zatím nikdo nezkusil. Na dvě desítky dobrovolníků z celé republiky se loni v létě sjeli do Města Albrechtic, aby na holinách po kůrovcové těžbě tamních městských lesů vyseli břízu.

číst dále....

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Výše kalamitního základu pro letošní rok a reálná použitelnost odchytových zařízení bude více než kdy v minulosti klást důraz na včasné vyhledávání napadených stomů. Stejně jako u odchytových zařízení i zde existují oba poly názorů.

číst dále....

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Sezona altivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu.

číst dále....

ANALÝZA: Příčiny kalamity v českých lesích

V České republice se nachází lesní pozemky na na přibližně 34 % z celkové výměry, tedy na cca 2.660.000 h. Výměra lesních pozemků se každoročně o stovky hektarů zvyšuje následkem zalesňování nevyužívaných zemědělských pozemků.

číst dále....

Sněmovna podpořila návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatřený by měla okamžitou platnost, projednávána by byla následně.

číst dále...

Lesy ČR hlásí po vichřici škody za půl miliardy. Eberhard poškodil dva miliony kubíků dřeva

Vichřice Eberhard poškodila po celém Česku na dva miliony kůbíků dřevin. Odhaduje to ministerstvo zemědělství. Jen samotné Lesy ČR vyčíslily škody po vichřici na půl miliardy korun. 

číst dále....

Vojenské lesy spustily největší zalesňovací akci v historii podniku: vysadí 15 milionů listnatých dřevin

Vojenské lesy a statky (VLS) spustily minulý týden největší zalesňovací akci v 90tileté historii podniku. Během jara a podzimu, kdy jsou podmínky pro sázení nejideálnější, zasadí lesníci VLS přes 23 milionů sazenic, dvě třetiny z toho budou tvořit listnaté dřeviny, dále pak borovice a jedle.

číst dále....

Lesníci vydali Lesnickou výzvu, připojit se můžete i vy

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné kůrovcové kalamity, způsobené primárně následky extrémního sucha a nadprůměrných teplot.

číst dále....

Dříví je laciné, lesníci varují, že nebudou mít na zalesňování

Cena kulatiny klesla pod 1000 korun za metr krychlový, u vlákninového dřeva na 500 - 550 korun. Výrobní náklady ale stouply a pohybují se kolem 450 Kč na metr krychlový vytěženého dříví. Kdo nemá dlouhodobé smlouvy, dříví neprodá. Lesnickým podnikům hrozí, že nebudou mít peníze na zalesňování.

číst dále....

Plán změnit české lesy způsobil problém. Ze školek zmizely listnáče

Už po prvních týdnech roku se ukázalo, že není na trhu dost sazenic. Nová zalesňovací vyhláška, která začala platit začátkem letošního roku a má na řadě míst změnit české lesy, přinesla hned z kraje problém.

číst dále....

Vláda posoudí novelu, která zrychlí výkon správy lesů

Praha - ministerstvo zemědělství, obce s rozšířenou působností a kraje budou moci rychleji vydávat opatření obecné povahy, jako je zákaz vstupu do lesů nebo opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou. Platit bude okamžitě, projednávat se budou později, uvádí novela lesního zákona, kterou se v pondělí bude zabývat vláda.

číst dále....

Okolí přehrady na Želivce lemují lesy napadené kůrovcem. Těžba je pro obce drahá

Kůrovec zasáhl desítky hektarů lesů v okolí vodního díla Želivka - Švihov. Povodí Vltavy označuje stav za kalamitu. Vyzývá tedy k urychlenému kácení a obnově porostů.

číst dále....

Silný vítr lámal stromy zatížené sněhem, kalamita pomůže šíření kůrovce

Další ránu dostali lesníci dlouhodobě bujující s kůrovcem. Když se minulé pondělí do stromů s přimrzlým těžkým sněhem na větvích opřel silný vítr, lámaly se hlavně vršky stromů. Proto odborníci mluví o vrcholkové nebo vrškové kalamitě. Lesníci se nyní obávají, že se na jaře do polámaných stromů pustí lýkožrout.

číst dále....

S návratem původního druhu smrku do hor pomáhají vědci

Na 366 tun plodů z dubů, buků nebo jilmů a šišek ze smrků, jedlí či borovic určených pro další výsadbu v loňském roce sesbíral ve svých lesích státní podnik Lesy ČR. 

číst dále....

Do jara z lesů musí zmizet stromy s kůrovcem (Žďárský deník)

Žďár nad Sázavou - Do konce března, případně května jsou povinni, vlastníci lesů ze svých porostů odstranit "kůrovcové dříví". Jejich stav si mohou ověřit v součinnosti s odborným lesním hospodářem.

číst dále....

M. Toman: Kůrovec je jednou z priorit pro rok 2019

Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s kůrovcem.Toman to uvedl v rozhovoru pro ČTK.

číst dále....

Nová vyhláška má omezit výsadbu smrků. Zdaleka nestačí, oponují ekologové

Ministerstvo zemědělství schválilo vyhlášku...číst dále...

Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška o zpracování OPRL a vymezení HZ

Vyhláška ministerstva zemědělství (MZe), která navrhuje omezit pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty, dnes vychází ve sbírce zákonů.

číst dále....

Kůrovcová mapa - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz , určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde lze předpokládat šíření kůrovců do okolních porostů.

číst dále....

Inspekce odhalila fatální systémové selhání státu při řešení kůrovcové kalamity, Piráti chtějí skandál řešit ve sněmovně

Piráti získali dokument s výsledky rozsáhlé kontroly České inspekce životního prostředí (dále ČIŽP) provedené ve státním podniku Lesy ČR

číst dále....

Kůrovec decimuje i církevní lesy. Obnova stojí stamiliony

Kůrovec se nevyhnul ani lesům v majetku katolické církve, jež hospodaří na více než 150 tisících hektarů. Lesní správu má každé biskupství, někde hospodaří i farnosti a řeholníci. Loni církev do obnovy lesů investovala 526 milionů korun, čtyřikrát více než dříve.

číst dále....

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

Stromy na Jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy cíleně, ale musejí se zbavovat v první řadě odumírajících stromů, na kterých prodělávají.

číst dále....

 

Jan Zeman: Bezprecedentní kůrovcová kalamita v našich smrkových lesích nespadla z nebe 

Základem ekologické stability krajiny na souši byl kromě vodních toků, vodních ploch a mokřadů odjakživa les. Problém je, že člověk ho intenzivně kácel s cílem získat zemědělskou půdu i dřevo pro otop, nábytek, obydlí, lodě atd.

číst dále....

Letošní kůrovcová kalamita je nejhorší v historii, má zasáhnout 12 až 15 milionů kubíků dřeva

"Nejhorší situace je na severní Moravě, ve Slezsku, zhoršuje se situace na Vysočině a v jihozápadních Čechách" řekl pro Český rozhlas Plus náměstek ředitele pro výzkum ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti Petr Zahradník. Kůrovec podle něj letos napadne až 15 milionů kubíků dřeva, vloni to bylo zhruba šest milionů.

číst dále....

Kůrovec je horší než vichr

Letošní kůrovcová kalamita a další škody způsobené suchem mají podle lesníků na Vysočině mnohem horší dopad na hospodaření v lesích než loňská vichřice Herwart. Dřevo z polomů se dalo celkem dobře prodat, zatímco letos kvůli velkému přetlaku na trhu jeho ceny padají a těžko se hledá odbyt. Podle předpokladu správců lesů bude situace ještě dramatičtější příští rok.

číst dále....

Les budoucnosti u Chrasti se vysadí sám, odolá suchu i kůrovci

Na kraji lesa nedaleko Chrasti stojí smrky a pár jedlí, které mají kolem sebe až trochu nezvykle mnoho prostoru. Právě zde za oplocením vyrůstá les budoucnosti. Takový, který by měl na rozdíl od dnešních smrkových monokultur v nížinách přežít. 

číst dále....

Horkovzdušné ošetření smrkové kulatiny napadené kůrovcem

Poškození smrkových porostů kůrovci dosáhlo v roce 2018 kalamitního stavu nejméně ve třecha krajích České republiky. Od roku 2015 bylo vytěženo zhruba 11,5 mil. m3 tzv. kůrovcového dříví. Vzhledem k masivnímu rozšíření těchto škůdců v kombinaci s extrémním suchem lze očekávat další zhoršování tohoto stavu.

číst dále...

Sbírejte žaludy! Lesníci vysadí na holiny duby (Mladá fronta DNES)

Lesní správa v Třebíči přišla se zajímavým nápadem. Oslovila veřejnost a dobrovolné organizace, aby se na vybraných lokalitách na Třebíčsku pustili do sběru žaludů. Z těchto plodů pak lesníci vypěstují malé semenáčky, které za rok vysadí na holiny, jež zbyly po stromech napadených kůrovcem.

číst dále....

Lesní žně. Za 6,6 miliardy

Češi jsou národem houbařů. Houby sbírá 67 procent lidí. V českých lesích pomalu končí horečka jménem houbařská sezona. Období, v němž si sběrači přinesou z lesů plody v součtu za miliardy korun.

číst dále....

České lesy se v současnosti postupně mění, podíl na tom má i kůrovec a změny klimatu

Charakter českých lesů se mění, mírně se zvyšuje i podíl listnatých dřevin. Nejvyšší objem těžby dřeva se přesunul do jiných regionů. V letech 2016 až 2017 se ho nejvíce vytěžilo v krajích Olomouckém a Moravskoslezském kvůli kůrovcové kalamitě.

číst dále....

Situace nestátních vlastníků lesů je kritická, o pomoc žádají Pavla Teličku

Soukromí vlastníci lesů žádají o pomoc při řešení kůrovcové kalamity místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku. Český stát podle nich nejedná dostatečně rychle při žádání Evropské komise o podporu, která by kompenzovala výpadky za prodej dřeva.

číst dále....

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou asanaci kůrovcového dríví a obnovu lesa, k tomu se přidaly zvýšené náklady na asanaci, škody ve školkách či při zalesnění. Členové CZECH FOREST think tanku (CFTT) odhadují škody způsobené suchem a kůrovcovou kalamitou v roce 2018 na více než 12 miliard korun.

číst dále....

Kvůli kůrovci už z lesů zmizel milion kubíků dřeva, sazenic je nedostatek

Masivní těžba napadených smrků a vysazování nových stromků na holinách, které však decimuje sucho. Tak dnes vypadá situace v lesích v Olomouckém kraji, které čelí kůrovcové katastrofě. Za osm letošních měsíců vytěžili majitelé a správci lesů v regionu přes milion kubíků dřeva, další statisíce ještě vykácejí do konce roku.

číst dále....

Jaké jsou ceny dřeva na trhu?

Rozhovor s hlavním ekonomem společnosti Cyrrus Lukášem Kovandou o vysokých cenách dřeva před topnou sezonou.

odkaz na audio zde...délka záznamu 6:20

"Zalešnovací vyhláška" fandí smrkům. Podle ekologů tak prohráváme boj proti kůrovci

Minule sežral Šumavu, teď ničí Jeseníky a Beskydy a míří na Vysočinu. S kůrovcem se sice bojuje už desítky let, ale vždy, když se podaří napravit následky jedné kalamity, přijde další. Ty nynější je podle úřadů vůbec největší. 

číst dále....

Ministr zemědělství Toman se vyjádřil ke kalamitní situaci na Vysočině

Kalamitní situaci s kůrovcem na Vysočině považuje ministr zemědělství Miroslav Toman za vážnou. Uvedl to ve čtvrtek 6. září v Jihlavě při jednání s hejtmanem Vysočiny Jiřím Běhounkem a zástupci lesnického sektoru. Podle ministra Tomana MZe k situaci přistupuje s plnou vážností a realizuje řadu kroků, které ji pomohou zvládnout.

číst dále....

Jeho předchůdce odvolali kvůli kůrovci. "Musíme začít budovat odolnější porosty" říká nový šéf českých lesů

Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) v pondělí odpoledne uvedl do funkce nového ředitele státního podniku Lesy České republiky. Je jím sedmačtyřicetiletý Josef Vojáček, který doposud působil jako ředitel Vojenských lesů a statků.

číst dále....

Babiš: Stát dříve podcenil boj s kůrovcem, utlumení následků potrvá až 20 let

Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že stát v minulosti podcenil boj s kůrovcem. Utlumení následků kalamity, kdy škodlivý brouk v posledních měsících napadá dřevo v lesích, podle předsedy potrvá 15 - 20 let. Kůrovec v českých lesích gradoval především loni a letos, což ovlivnilo teplé a suché počasí.

číst dále....

SVOL žádá kvůli kůrovcové kalamitě o podporu stát

Lesy potřebují nutně pomoc státu kvůli dopadu kůrovcové kalamity umocněné suchem, uvedlo ve svém prohlášení Sdružení vlastníků obecných a soukromých lesů v ČR (SVOL). To chce na ministerstvu zemědělství vyjednat kompenzace, stát by jim podle nich měl pomoci i s vývozem dřeva do vzdálenějších zemí.

číst dále....

Kůrovec mění tvář Vysočiny, lesy hynou (Právo)

Situace ve zdejší porostech s historickou převahou smrků začala být kritická, kraj Vysočina už ji začal řešit na úrovni kalamitního štábu. Podle ředitele jihlavské expozitury s.p. Lesy ČR Jana Sováka je kritická i prognóza.

číst dále.... 

Podívejte se: Místo lesů jen pláně. Kůrovec na roky mění tvář Jeseníků

Kvůli počasí se letos zřejmě bude kůrovec rojit třikrát, vývoj je rychlejší oproti normálu o dva až tři týdny. Z jedné samičky se od začátku jara může vylíhnout až třicet tisíc brouků.

číst dále....

Kůrovec hýbe s cenou dřeva! Zásobte se na zimu už teď

Pustošení lesů kůrovcem se promítlo už i do cen dřeva. Kalamitní dříví, které lesníci musí kvůli škůdci těžit ve velkém, zlevňuje. Někde až o polovinu. Prodejci ho mají přebytek a v některých skladech na něj už ani nemají místo. Nouze je naopak o kvalitní nepoškozené dřevo, ze kterého se vyrábí například nábytek. Takové dřevo teď výrazně zdražuje.

číst dále....

Borovice lesní trpí suchem, trápí je vysoké teploty i škůdci.

Nejen smrky trpí suchem a různými škůdci, kteří si libují ve vysokých teplotách. To samé trápí i naši druhou nejvýznamnější hospodářskou jehličnatou dřevinu - borovici lesní.

číst dále....

Pokuta za kůrovce: 3,5 milionu

Nálet kůrovce do českých lesů už stál místo ředitele Lesů ČR Daniela Szoráda. Teď za něj státní podnik dostane ještě pokutu.

číst dále....

Na mnoha místech republiky jsou vyhlašována protipožární opatření v lesích

Dlouhotrvající sucho v Česku podle meteorologů potrvá dál. Tento týden vystoupá rtuť až na 35 stupňů Celsia, ačkoli se místy budou i po víkendu objevovat bouřky. 

číst dále....

Vlastník lesa by se neměl při zvládání kůrovcové kalamity zadlužit

Současná kůrovcová kalamita zasáhla lesy na velké rozloze naší republiky. Velké problémy s kůrovcem řeší nestátní vlastníci, kteří v souhrnu hospodaří na 1,1 mil. hektarů lesa.

číst dále....

Hrozí, že se vylíhne i čtvrtá generace kůrovce. Zasedal kalamitní štáb.

Kvůli obavě z líhnutí letošní třetí a dokonce i čtvrté generace kůrovce a hrozící katastrofě v již nyní zdevastovaných lesích svolal hejtman Olomouckého kraje kalamitní štáb. 

číst dále....

Chybí lesní dělníci i místa na skládkování kůrovcového dřeva. Kraj svolal kalamitní štáb.

V Olomouckém kraji chybějí dělníci na zpracování dřeva napadeného kůrovcem i místa na skládkování vytěžených kmenů. Vyplývá to z jednání kalamitního štábu, který hejtmanství kvůli šíření kůrovce svolalo. Vedení kraje chce o pomoc požádat stát.

číst dále....

Státní lesy dostanou pokutu. Miliony mají zaplatit kvůli podcenění kůrovcové kalamity

Státní podnik Lesy ČR dostane kvůli kůrovci několikamilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí. Zjistili to Hospodářské noviny. Podle inspekce firma podcenila kalamitu v lesích na severní Moravě a pozdě začala s kácením zasažených stromů. Konkrétní rozhodnutí úřad oznámí do konce července.

číst dále....

Na kůrovce vzlétly drony s kamerami

Při vyhledávání stromů napadených kůrovcem musí lesníci zkontrolovat doslova každý strom. A v tom by jim mohly pomoci drony vybavené multispektrálními kamerami, které se již od dubna testují.

číst dále....

Lesníci: Prvotní příčinou kalamity nejsou brouci, ale člověk

Od města k městu jezdí lesníci a vysvětlují lidem, proč musejí kácet miliony stromů, a že za to nemůže jen nyní nejcitovanější brouk, kůrovec.

číst dále....

Zničí kůrovec zcela české lesy? Víme, co jej zastaví, říká lesník (seznamzpravy.cz)

České lesy poničené kůrovcem dostaly letos další ránu. Uškodilo jim extremně suché a teplé jaro, které zkomplikovalo mimo jiné i výsadbu sazenic.

číst dále....

Vlastníci lesů neví, podle jakých pravidel budou na podzim zalesňovat

Vlastníci lesů se obávají o osud právní normy, která jim měla poskytnout odborná doporučení pro zalesňování a obnovu lesů. Po více než dvaceti letech by se mohly modernizovat způsoby obnovy lesů. Uvádí to ve svém vyjádření zástupci SVOL.

číst dále....

Hnutí DUHA předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13.6. předali úřadu vlády. Akci pořádalo Hnutí Duha, podpořili ji ale i například akademici sdružení v Platformě pro krajinu.

číst dále ....

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. 

číst dále ....

Kůrovcové info

Kůrovcové info mapuje průběh rojení v různých podmínkách téměř ve všech okresech a v mnoha nadmořských výškách už třetí sezonu. Stále se ovšem snažíme pracovat na dalším využívání získaných dat.

více na webu www.kurovcoveinfo.cz 

Krizový stav kvůli kůrovci nebude, posílí se odvozy dřeva z lesů

Krizový stav se kvůli kůrovci zatím vyhlašovate nebude, řekli po včerejším meziresortním jednání ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO).

číst dále ....

Kůrovec tlačí dolů cenu dřeva a půjde ještě níž,

prodělají všichni, říká šéf největších soukromých lesů číst dále....

Pohled z letadla odhalil, v čem je skryté nebezpečí největší lesní kalamity

číst dále....

Sucho a kůrovec ničí Beskydy (5plus2)

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM / Uschlé stromy, mýtiny, které ještě voní vytěženým dřevem a neutuchající hluk těžké techniky. Beskydské lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm jsou v centru kůrovcové kalamity. Přemnožený škůdce ale ukazuje na mnohem větší problém.

číst dále....

Kůrovec řádí i v lesích Klatovska, problémy čeká i šumavský park (Klatovský deník)

Oproti loňsku jsou na tom s kůrovcem lépe v Nýrsku, první nápor zvládli. Ještě více problémů než v předchozích letech mají na Klatovsku, podobně jako ve zbytku republiky, majitelé lesů s lykožroutem smrkovým. Hlavním problémem je teplo a sucho, které vývoji kůrovce napomáhá.

číst dále....

ČLS: ke zvládnutí kalamity jsou nutné systémové změny

Členové republikového výboru České lesnické společnosti vítají informaci o tom, že budou na úrovni vlády učiněna opatření, která maji napomoci řešení kalamitní situace spojené s chřadnutím jehličnatých porostů. K rychlému zvládnutí kalamit velkého rozsahu podle ČLS výrazně napomáhají systémové změny a mimořádná opatření.

číst dále....

Ministr Milek: Bez vyhlášení nouzového stavu se neobejdeme

Zvládnutí současné kalamitní situace v lesích je nereálné bez vyhlášení nouzového stavu a bez intenzivní meziresortní spolupráce. Uvedl to ministr zemědělství Jiří Milek na jednání ke krizové situaci v lesích dne 15.5.2018

číst dále....

Pozvánka na veletrh INTERFOREST 2018

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července v Mnichově.

číst dále....

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů

Návrh vyhlášky vymezuje doporučené způsoby hospodaření a vhodnou druhovou skladbu dřevin pro konkrétní lesní stanoviště s ohledem na probíhající klimatické změny.

číst dále....

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích. Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.

číst dále....

V lesích je největší spoušť za 200 let. Je čas přestat se smrky. 

Musí se změnit pravidla bez ohledu na dřevaře a myslivce, míní lesník Milan Košulič. Suché a horké roky daly do pohybu největší změny, jaké návštěvníci lesa pamatují.

číst dále....

Boj s kůrovcem podle současných pravidel: Žádný dospělý smrk.

Ministerstvo zemědělství chce v důsledku kůrovcové kalamity století lesníkům více uvolnit ruce a proto by v českých lesích měla začít panovat nová pravidla. 

číst dále....

Gang nelegálně vytěžil dřevo z několika lesů na Vysočině.

Lukrativní obchod se dřevem vynáší překupníkům miliony. Vysočina je terčem zájmu zlodějů hlavně díky kvalitnímu dříví.

číst dále ....

Stáhněte si Kalendář ochrany lesa pro rok 2018

kalendář je ke stažení na webu silvarium.cz